Вирощування малини як бізнес: що треба знати?

Вирощування малини як бізнес: що треба знати? | OLX.ua

Ягідний бізнес в Україні — ніша, яку не зайнято повністю. Тим паче зараз, коли південні області не можуть повноцінно постачати до центральних і північних регіонів ягоди. Вирощування малини стає перспективною галуззю, де ви можете отримувати прибуток. А як це зробити та які тонкощі можна виокремити — розберемося далі.

Переваги й недоліки бізнесу на малині

Вирощування малини в домашніх умовах обходиться відносно недорого. Тож ви можете сприймати цю справу і як додатковий прибуток, і як повноцінний бізнес із розширенням у майбутньому. До переваг бізнесу на малині належать:

 • екологічність продукту — попит на свіже, домашнє і вирощене в безпечних умовах буде завжди;
 • за умови вибору правильних сортів для вашого клімату високий прибуток гарантовано;
 • підвищити рентабельність можна завдяки введенню органічного добрива і правильного догляду за рослинами.

Головні ваші перепони: сезонність і мінливість погоди. Малина доволі уразлива перед засухою, шкідниками, сильними заморозками. Щоб не допустити знищення саджанців, треба постійно спостерігати за станом ягідних кущів і грамотно підходити до догляду. А перший прибуток частіше отримують тільки через рік після висадки саджанців.

Ви можете також розглянути інші ідеї для бізнесу в селі — від виробництва заморожених продуктів до відкриття аптеки, що вже не так залежить від погоди. Власна ділянка може приносити прибуток.

Як починати бізнес на малині: перші кроки

Вирощування малини як бізнес починається з теорії. Треба спочатку визначитися, де ви плануєте саджати кущі, які вони будуть і як за конкретним сортом треба доглядати. Кожен різновид рослини потребує від вас особливої уваги. Якщо вас не лякають ані жодні негативні прогнози погоди, то варто перейти від теорії до практики.

Насамперед — визначтеся з ділянкою. Це може бути ваше поле, город чи орендована земля. Тут треба враховувати:

 1. Тип ґрунтів — перевагу надають легким із великою часткою гумусу, у них коренева система розвивається найкраще.
 2. Кислотність ґрунту — її показник має бути в межах від 6,5 до 7,5 pH. Надто лужний чи кислий ґрунт не допоможе вам у вирощенні ягідних кущів.
 3. Ландшафт — малина погано приживається на схилах, неугіддях. Якщо у вашому розпорядженні тільки така ділянка, подумайте про вирощування бузини, яка буде рости там краще.

Збір малини в Україні залежить від якості зрошення ґрунту. Вам треба під час планування місцевості оцінювати й можливість додаткового штучного поливу. Варто заздалегідь подумати, як встановити крапельний полив на ділянці з мінімальними витратами.

Далі — треба визначити, яку технологію вирощування малини ви будете використовувати. Тут є декілька варіантів:

 • у промислових розсадниках (на саджанці);
 • в теплицях;
 • приховування агроволокном.

У першому випадку врожайність малини з 1 га маточника приблизно припадає 120 тисяч саджанців. Який із цих варіантів підходить вам, з’ясовуйте залежно від ділянки й вашої ідеї бізнесу.

Гайд, як вибрати сорт малини для вирощування

Найкращі сорти малини для бізнесу вибрати важко. Тут усе залежить від вашого розташування, клімату, ландшафтних особливостей місцевості тощо. Разом із цим змінюються і характеристики ягід малини. Вони відрізняються розміром, кольором, смаком, насиченістю, стійкістю до хвороб.

Можна зробити пробну посадку, щоб визначитись із кращими сортами малини для бізнесу. Краще посадити в перший рік по 5–10 кущів різних видів, правильно їх доглядати та стежити за зростанням, врожайністю, акліматизацією тощо. А потім уже — робити висновки.

Замовити саджанці малини ви можете на OLX. Тут запропоновано десятки різних сортів для вашого майбутнього бізнесу.

Дворічна малина плодить на другий рік після висадки. Ягоди на ній солодкі та запашні, що подобається покупцям. Кущі бояться заморозків, особливо, якщо немає снігу. Сорти доволі вразливі перед захворюваннями та шкідниками. Проблем можна уникнути, якщо правильно і постійно доглядати. Серед дворічного виду кращі сорти малини в Україні такі:

 • «Октавія» з великими ягодами, стійкістю до грибкових хвороб і морозів, але розмноження відбувається складно;
 • «Ляшка» із соковитими і яскравими ягодами, що вже можуть підмерзати й не такі стійкі до шкідників-паразитів;
 • «Глен Файн» — простота вирощування гарно поєднується із чудовим смаком і довгим зберіганням ягід, але стійкість до гниття коренів низька.

Часто перевагу надають ремонтантній малині, яка починає родити вже на першому році свого існування. На ній двічі на рік збирають врожай: влітку та восени. Перевагами цих сортів є особлива стійкість до морозів, грибкових захворювань. Для обробки не потрібні хімічні й отруйні речовини. Ягоди в результаті виходять безпечними та екологічно чистими. Проте смак не такий насичений, а соковитість поступається дворічним сортам.

Серед ремонтантної малини можна виділити:

 • сорт «Полка» — нідерландський із приємним смаком і ароматом, середньою врожайністю та гарним розмноженням, але їм варто уникати спеки й засухи;
 • «Джоан Джі» — ягоди великі з особливими приємним смаком, рослина нормально переносить спеку, але потребує обов’язкової підв’язки.

Тільки вам вирішувати, який сорт малини кращий для вашого бізнесу. В Україні ринок збуту малини вже звик до всіх перелічених сортів. Люди з ними знайомі та часто їх купують, тож із попитом проблем не має бути.

Для продажу можете посадити так зване малинове дерево. Це нове інтенсивне покоління в рослинництві, що з’явилося завдяки розвитку агротехнологій. Типовий приклад, як виглядає малинове дерево, — сорт «Таруса». Кущі стають схожі на невелике витягнуте деревце завдяки потребі його обрізати й підв’язувати. До речі, сорт стійкий до морозів і хвороб, а ягоди смачні.

Бізнес-план вирощування малини

Бізнес-план під час побудови вашої справи стає настільною книгою. Тут є розрахунки рентабельності вирощування малини, способи її продажу, загальні витрати, перспективи тощо. Склавши такий документ, ви отримуєте відповідь на питання, чи вигідно вирощувати малину в принципі та скільки часу знадобиться на отримання чистого прибутку. Що має бути в бізнес-плані?

РозділиПідпунктиЗмістЗагальний опис проєкту
Характеристика ринку


Конкуренти на ринку


Прогнози щодо розвитку напряму
Які ягоди популярні й чого потребують покупці

Що вирощують уже в цій галузі та за якою ціною продають

Які є перспективи та чи буде справа популярноюВиробничий план
Місце вирощуванняТехнології вирощуванняХарактеристики продукту
Який тип ґрунту є на місці посадки малини та що для неї характерно

Як ви будете готувати ділянку, вносити добрива, саджати, поливати, обробляти, збирати тощо

Який саме продукт ви будете продавати — саджанці, свіжі ягоди чи заморожені, соки тощо

Організаційний план
Способи продажі малини

Персонал
Ринки збуту, час продажу тощо

Чи потрібні вам інші люди, як ви оцінюєте їхню працю
Маркетинговий планЯк ви будете просувати свій бізнес


Фінансовий план
Первісні дані про витрати


Прогноз продажів


Точка беззбитковості
Аргументація, чого стільки коштів

Коли та скільки ви заробите з першого сезону

Розрахунок, коли витрати не будуть більші за прибуток

Аналіз ефективності
Яким буде прибуток і скільки можна заробити на малині, сценарії розвитку проєкту
Аналіз ризиківSWOT-аналізПерерахунок ризиків, переваг, недоліків, можливостей

Якщо бізнес-план і всі фінансові прорахунки вийдуть занадто витратними, можете купити готовий бізнес. На OLX є пропозиції, що вже працюють, — ферма з вирощування ягід ідеально для цього підходить.

На що треба звернути увагу, коли ви вирощуєте малину?

Технологія вирощування ремонтантної малини чи дворічної — це не єдине, що вам треба вивчити. Коли ви вирішуєте працювати з ягідними культурами й робити на цьому бізнес, не забудьте прорахувати всі нюанси. У малиновому бізнесі вам треба оцінити:

 • кліматичну зону, де знаходиться ваше господарство, — іноді ремонтантні сорти безсенсовно висаджувати, адже восени заморозки приходять раніше за другий врожай;
 • вибір сорту — можна вирощувати декілька різних сортів чи займатись одним, але ймовірність враження хворобою та заморозками буде більшою;
 • наскільки готовий ринок до реалізації готових товарів — прорахуйте, який продукт більше потрібний, можливо, ви будете продавати саджанці, самі ягоди або засушену малину для чаю;
 • оцінка ґрунту — це насамперед визначить, наскільки у вас багато шансів на великий врожай;
 • оцінка якості води — зрошення має бути постійним, а вода — помірно холодною.

Далі результат і ймовірність гарного врожаю залежать від погодних умов і вашого догляду за рослинами. Кожен сорт потребує різного поливу, кількості сонячного світла тощо. Продумайте все це перед тим, як будете висаджувати перші кущі.

Витрати на власну справу

Щоб отримувати прибуток, можете розвивати бізнес на OLX — тут представлено купу допоміжних інструментів. Наприклад, ви можете публікувати оголошення про продаж і просувати їх завдяки вже вбудованим маркетинговим способам, а можете отримувати персональні консультації щодо ведення власної справи.

Саме з елементів бізнесу у вирощуванні малини треба насамперед підрахувати витрати. За що вам прийдеться заплатити:

 • оренда землі — залежить від місця, ландшафту й розміру (якщо ж земля належить вам, то враховуйте податок);
 • покупка саджанців — залежно від сорту й кількості;
 • садовий інвентар — вам знадобляться лопати, граблі тощо;
 • вбудована крапельна система поливу;
 • витрати на воду, добрива;
 • перевезення продукції.

Також додатково можуть з’являтися витрати на оплату праці. Якщо ваша плантація велика, а ви не встигаєте зібрати врожай своєчасно, краще винайняти для того тимчасово людей — тоді оплата йде погодинно або за один робочий день. Витратити гроші можна й на рекламу — сарафанне радіо та звичайні оголошення вже не допоможуть вам зібрати клієнтську базу.

Бізнес на вирощуванні малини — перспективна галузь у господарстві. Ягідна ніша ще не переповнена, тож вам треба тільки вигадати унікальну торгову пропозицію, щоб мати конкурентоспроможність. А далі за прибуток відповідають врожайність і якість вашого догляду за рослинами.

  Вашу заявку відправлено
  Помилка