Influence-маркетинг: як це працює
Зміст
Уявіть, що ваш улюблений блогер рекламує новий крем для обличчя, який допоміг йому впоратися з висипанням на шкірі. Ба більше, він ділиться фотографіями до та після й емоційно розповідає про власний досвід використання. Після такої рекомендації вам, мабуть, буде цікаво спробувати продукт, правда ж? Саме так і працює інфлюенс-маркетинг. Розберімося докладніше, що це, які його основні принципи та, що найголовніше, чи варто його використовувати для вашого бізнесу.
Що таке маркетинг впливу
Це форма реклами, за якої бренди співпрацюють з інфлюенсерами, щоб просувати товари. Впливові особи мають аудиторію, яка їм довіряє. Відтак поради лідерів думки часто переконливіші, ніж традиційні оголошення.
З чого все розпочалося?
З розвитку соцмереж. Ще десять років тому термін influence був маловідомим, а співпраця з блогерами здавалася ризикованим нововведенням. У 2019-му, згідно зі статистикою eMarketer, лише 55,4 % маркетологів США скористалися послугами впливових осіб в інтернеті, щоб просунути продукт або послугу. А тепер порівняйте: 2022 року цей показник зріс до 72,5 %.
Сьогодні понад 90 % фахівців з реклами вважають маркетинг впливу результативним інструментом. Чи не в кожної відомої людини ви знайдете рекламний допис у Facebook, посилання в Instagram Stories чи кількасекундний кадр із продуктом у кліпі на YouTube. Тож, безсумнівно, цей метод просування став невіддільною частиною будь-якої успішної рекламної кампанії.
Принципи маркетингу впливу
Щоб ефективно застосувати рекламну інтеграцію, потрібно розуміти основні принципи, що лежать в основі цієї стратегії. Вони визначають, як бренди взаємодіють із блогерами та як це впливає на кінцевого споживача.
- Контент на замовлення. Це основа співпраці. Компанія замовляє промоцію продукції у впливової особи, а та надає інформацію власній аудиторії. Тут варто пам’ятати, що реклама має органічно вписуватися у платформу блогера. Водночас відображаючи цінності вашого виробу.
- Автентичність. Коли інфлюенсер щиро вірить у продукт, це відчувають користувачі. Так формується довіра та підвищується ефективність рекламного повідомлення.
- Цільова аудиторія. Необхідно, щоб впливова особа мала підписників, які відповідають вашому баченню потенційного клієнта. Скажімо, якщо продаєте косметику, то найдоцільніше співпрацювати з б’юті-блогерами.
- Взаємодія. Ефективна рекламна інтеграція — це коли в результаті ви отримуєте високий рівень залученості аудиторії інфлюенсера. Для цього контент має викликати емоції, спонукати до обговорення й мотивувати до дії.
- Довгострокове партнерство. Зазвичай така співпраця результативніша, ніж одноразове замовлення. Крім того, це дає змогу блогеру краще ознайомитися з продуктом. А тому реклама матиме природніший вигляд.
Типи впливових осіб
З погляду маркетингу блогери — не просто популярні особи в соцмережах. Їх поділяють на категорії. Зокрема, за кількістю підписників і рівнем впливу. Кожен тип підходить для відповідних маркетингових цілей.
- Мікроінфлюенсери (10–100 тис. підписників). Їхня аудиторія активна, а рекомендації зазвичай автентичніші та сприймаються як дружня порада.
- Макроінфлюенсери (від 100 тис. до 1 млн підписників) також мають активних читачів, однак довіра дещо менша.
- Мегаінфлюенсери (від 1 млн підписників). Співпраця з ними дасть велике охоплення, проте здебільшого таку рекламу сприймають менш щиро.
Як бачимо, бренди мають можливість адаптувати власні стратегії до конкретних потреб і бюджету. Відповідний вибір блогера відчутно підвищить ефективність маркетингової кампанії.
Як працює рекламна інтеграція
Механізм роботи цього методу простий. Бренд співпрацює з блогером, який створює контент, що залучає аудиторію та рекламує продукт чи послугу. Інфлюенсер — це лідер думки, людина, яка за роки активності вибудувала власний простір користувачів, що їй довіряють. Дописи та відео блогерів зазвичай переконливіші, ніж реклама на телебаченні чи деінде. Адже чимало користувачів емоційно прив’язані до життя тієї чи тієї людини, тож схиляються до її переконань і поглядів.
Де найчастіше використовують цей рекламний механізм і якого формату він буває? Розберемося на прикладі найпоширеніших в Україні платформ.
- YouTube. Переважають короткі огляди в Shorts або відео. Іноді трапляються повноцінні влоги чи анбоксинги. Тут є можливість поділитися історіями та показати процес використання продукту.
- Facebook. Основна увага зосереджена на дописах, часто з візуальним супроводом (фото чи відео). Зазвичай у тексти додають посилання і застосовують заклик до дії.
- Instagram. Stories і дописи — основний контент. Перші — тимчасові, містять зазвичай короткі огляди й посилання на продукт, підходять для акцій і промоцій. Дописом може бути фото або відео (Reels) із описом та хештегами, щоб збільшити охоплення.
- TikTok. Підходить для коротких і динамічних челенджів. У відео блогери іноді закликають до участі власних підписників, застосовуючи продукт у кадрі. Подібний контент вірусний, тому швидко поширюється.
Застосовуючи сильні сторони кожної з платформ, сьогодні бренди ефективно доносять свої ключові повідомлення до цільової аудиторії.
Переваги
Чи хотіли б ви як власник, аби ваш продукт викликав у потенційних споживачів довіру з першого погляду? Звичайно, адже це впливає на впізнаваність і репутацію. Саме такі результати спроможний показати інфлюенс-маркетинг за відповідного застосування.
Коли відома особа рекомендує бренд користувачам, це автоматично підвищує рівень довіри до продукції. Лідери думки зазвичай активно працюють над іміджем і якістю аудиторії. Відтак реклама від них — ефективний спосіб створити міцний зв’язок із цільовими клієнтами.
Крім того, цей інструмент дає змогу значно розширити охоплення. Співпрацюючи зокрема з мегаінфлюенсерами, ви стаєте видимими для кількасот тисяч підписників. І здебільшого це нова аудиторія, досі з вами не знайома. Тож так бренд вийде за межі звичного ринку.
Щонайголовніше, така співпраця сприяє підвищенню продажів. Дослідження та практичний досвід свідчать, що рекомендація від блогера призводить до частіших покупок, порівнюючи з іншими маркетинговими кампаніями.
Проблеми та виклики
«Невже ж усе бездоганно? Чи немає тут підводного каміння?» — ймовірно, подумаєте ви. Так, попри численні переваги, співпраця з блогерами має й певні виклики. Їх варто взяти до уваги, перш ніж інвестувати в цей механізм кошти й час.
- Фальшиві підписники та лайки. Це одна з типових проблем у соцмережах. Дехто використовує спеціальні сервіси, щоб поліпшити показники сторінки. Зрештою, вони створюють ілюзію великої аудиторії. Однак, розпочавши рекламну кампанію, ви можете зіткнутися з мінімальним відгуком та низькою конверсією. І в результаті — марно витратити гроші. Тож, щоб цього уникнути, необхідно ретельно перевіряти інфлюенсерів перед співпрацею, аналізуючи їхню активність і підписників.
- Проблеми з автентичністю контенту. Коли блогери рекламують продукти, що не відповідають їхнім цінностям чи інтересам, це призводить до втрати довіри аудиторії. Лиш уявіть, що фітнес-тренер, який активно розповідав у блозі про здоровий спосіб життя, раптом опублікував Stories із закликом брати участь у розіграші коробки чипсів. Відразу зрозуміло, що це нещиро й заради грошей. Крім того, промоція негативно вплине на репутацію і блогера, і бренду. Тому співпрацюйте лише з тими інфлюенсерами, чия аудиторія відображає ваших цільових споживачів.
- Зміни в алгоритмах соцмереж. Це трапляється часто і сильно впливає на видимість контенту на сторінці. Скажімо, Instagram іноді показує дописи не всім підписникам, а тільки невеликій кількості активної аудиторії. Це впливає на рівень залученості. Щоб знизити ризики, стежте за подібними змінами, а ще — працюйте з декількома платформами одночасно.
Проте труднощі трапляються в будь-якій рекламній кампанії. Тож відповідний підхід до рекламної інтеграції та ретельний аналіз соцмереж мінімізують будь-які ризики.
Як обрати інфлюенсера
Погодьтеся: не хочеться, щоб креативну ідею зіпсував невідповідний вибір блогера або ж той виявився ненадійним партнером. Як уникнути розчарувань і невдач?
1. Проаналізуйте підписників.
Перший крок — ретельний аналіз аудиторії інфлюенсера. Потрібно не просто знати кількість підписників, а розуміти, хто ці люди. З’ясуйте, чи відповідають вони вашим цільовим клієнтам за віком, статтю, інтересами. Якщо просуваєте косметичний бренд — націлюйтеся на молодих жінок, курси з підготовки до НМТ — на випускників шкіл, валізи для подорожей — на активних мандрівників.
2. Дослідіть вплив.
Тепер перевірте автентичність. Для цього застосуйте аналіз залученості (engagement rate). Блогер має мільйон фоловерів, а дописи збирають по декілька тисяч лайків і 50 коментарів? Це сигнал, що частина аудиторії фальшива. Зверніть увагу і на якість контенту. Дописи й відео професійні, спричиняють обговорення серед користувачів? Якщо так, то людина справді впливова.
3. Оберіть зручний формат роботи.
Зрештою, потрібно вирішити, як саме співпрацювати з інфлюенсером. Є два варіанти: прямий контакт із блогером або через агенцію. Агенції зазвичай пропонують комплексний підхід, зокрема аналізують аудиторію, узгоджують умови співпраці, контролюють виконання завдань тощо. Це зручно, проте дорожче. Водночас, звертаючись напряму до впливової особи, ви маєте змогу особисто обговорити деталі та встановити гнучкі умови.
Покроковість запуску кампанії
Промоція потребує чіткого планування та відповідного підходу на кожному етапі. Інфлюенсери України сьогодні демонструють ефективність у залученні аудиторії. Тому співпраця з ними — вигідний внесок в успіх вашого бренду. Розглянемо послідовність дій, щоб створити результативну кампанію.
1. Визначте цільову аудиторію.
Насамперед потрібно мати чітке розуміння того, кого ви хочете залучити.
- З’ясуйте демографічні характеристики цільового споживача (вік, стать, місце проживання тощо).
- Визначте його інтереси та потреби.
- Проаналізуйте споживчу поведінку та на яких платформах ваші потенційні клієнти перебувають найчастіше.
Завдяки цій інформації ви оберете блогера, підписники якого відповідають встановленим критеріям. Крім того, чітке бачення покупця дасть змогу сформувати релевантний рекламний контент.
2. Встановіть бюджет.
Зорієнтуйтеся, яку суму ви готові витратити на рекламну інтеграцію. Це вплине на вибір інфлюенсера (мікро-, макро- чи мега-), спосіб співпраці з ним (безпосередньо чи через агенцію) та масштаби кампанії загалом. Пам’ятайте, що інвестиції в якісний контент і належне планування кампанії зазвичай підвищують її дієвість.
3. Підготуйте та узгодьте контент.
Заздалегідь узгодьте з блогером, який формат і стиль подачі інформації підійде для вашого бренду. Це можуть бути дописи, Stories, відео чи стрими. Обговоріть основний меседж промоції, а ще — дотримання брендбуку та основних вимог до контенту, як-от стиль, тон і послідовність.
4. Запустіть і моніторте кампанію.
Тож ви підготували та затвердили контент. Тепер час його публікувати. Відстежуйте, як працює інтеграція, які реакції отримують дописи, чи збільшується залучення аудиторії. Необхідно регулярно аналізувати показники ефективності: кількість лайків, коментарів, переглядів, конверсію з підписників у клієнтів. Якщо щось іде не за планом, варто вносити корективи — на будь-якому етапі.
Запуск рекламної кампанії передбачає комплексний підхід. Якщо ви уважно ставитиметеся до деталей і будете гнучкими в діях, цей метод просування продукції дасть відчутні результати.
Підсумуємо
Сьогодні споживачі дедалі більше довіряють думкам людей, а не брендів. Тож інфлюенс-маркетинг — це невіддільна частина дієвої рекламної стратегії. Застосовуючи його переваги, ваш бренд не лише здобуде довіру, а й розширить вплив на ринку, залучить нову аудиторію та суттєво підвищить рівень продажів. Прагнете, щоб продукт розвивався, залишаючись актуальним у швидкозмінному світі? Заручіться потужною підтримкою тих, кому довіряють мільйони.
Рухатися вперед легко разом з OLX!