Клінінг як бізнес: корисні поради
Зміст
Бізнес на чистоті завжди матиме попит, адже сьогодні мало хто має час на прибирання. Ще більше людей просто не люблять цим займатися та віддають перевагу клінінговим службам.
Що таке клінінг
Клінінг — це послуги з прибирання різного ступеню складності, від прибирання пилу та миття поверхонь до вивозу сміття, усунення плісняви й дезінфекції. Послуги з клінінгу — це перспективний і актуальний напрям із започаткування власної справи. Адже клінінгова компанія — це дуже затребуваний як у приватному, так і в комерційному сегменті бізнес, що вважається високоприбутковим.
Інструменти OLX для бізнесу допоможуть розвинути клінінгову справу завдяки просуванню оголошень. На OLX щомісяця заходить 22 млн онлайн-користувачів, тож ви легко знайдете клієнтів.
Різновиди клінінгових компаній та послуг із прибирання
Залежно від типу клієнтів клінінгові компанії можна розділити на:
- тих, що працюють із фізичними особами (надають послуги з прибирання квартир і приватних будинків);
- тих, що працюють із юридичними особами (надають послуги з прибирання торговельних центрів, офісів, магазинів тощо);
- змішані (надають послуги з прибирання як фізичним, так і юридичним особам).
Послуги з прибирання — це:
- підтримання чистоти;
- генеральне прибирання;
- миття вікон та вітрин;
- прибирання після будівництва або ремонту;
- прибирання на прилеглій території;
- хімчистка килимів і меблів.
Усі ці послуги виконуються спеціалістами, що пройшли курси клінінгу та мають спеціальне обладнання.
Хто замовляє послуги клінінгу
Дуже часто послуги клінінгу замовляють:
- офіси;
- торговельні центри;
- готелі;
- спортзали;
- заклади харчування;
- бьюті-заклади;
- фінансові, освітні та державні заклади тощо.
Замовляти послуги з прибирання можуть також і фізичні особи, адже клінери можуть прибрати у квартирі, будинку, під’їзді, у дворі та на прилеглій території.
Бізнес-план клінінгової компанії
Питання «як відкрити клінінгову компанію» турбує багатьох, адже це досить прибутковий бізнес. Заздалегідь необхідно скласти бізнес-план. Варто записати список витрат та затвердити бюджет.
Під час старту клінінг-бізнесу не обійтися без таких витрат, як:
- оренда офісу (7000–9000 грн);
- офісні меблі (20 000);
- підготовка документації (1000–2000 грн);
- закупівля інвентарю (30 000 грн);
- спецодяг (3000 грн);
- витратні матеріали (5000 грн);
- фонд зарплатні (70 000 грн);
- реклама та маркетинг (10 000 грн);
- інші витрати (1000 грн).
Дані приблизні витрати на відкриття бізнесу передбачають працевлаштування 6 осіб, у цьому випадку початкові інвестиції складають близько 150 000 грн.
Клінінгова компанія: як відкрити
Для старту необхідно зареєструвати клінінгову компанію — відкрити ТОВ або ФОП. Якщо ви плануєте співпрацювати з бізнесом, тоді можна відкрити ТОВ, а якщо прибирати будинки та квартири — ФОП. Легше вести облік на системі ФОП другої групи, для реєстрації можна скористатися додатком «Дія» (треба мати електронний підпис). Згідно з КВЕД виберіть групу 81.2 «Діяльність із прибирання».
Також перед початком роботи необхідно:
- підписати договір оренди приміщення;
- підписати договір на постачання мийних засобів;
- оформити договір на вивіз відходів;
- укомплектувати штат;
- зареєструвати компанію в пенсійному фонді;
- відкрити рахунки в банку;
- зробити санітарні книжки для персоналу.
Також варто повідомити пожежну службу щодо старту роботи вашої компанії.
Що придбати до початку роботи
До початку роботи треба закупити в спеціалізованих магазинах необхідне обладнання для клінінгу, а також витратні матеріали та інвентар.
Техніка для клінінгу
Для старту бізнесу обов’язково знадобиться мийний пилотяг і пароочисник. Придбати їх краще в спеціалізованому магазині, адже професійна техніка буде мати більшу потужність і витривалість.
Знадобляться і такі різновиди устаткування для професійного прибирання:
- машина для миття підлоги;
- підлоготер;
- підмітальна машина;
- професійний фен для сушіння килимів тощо.
Також рекомендується придбати вантажний автомобіль або найняти водія з власним автомобілем, який буде розвозити персонал і обладнання.
Витратні матеріали та інвентар для клінінгу
Якщо вам цікаво дізнатися, які мийні засоби підійдуть для прибирання приміщення, краще звернути увагу саме на порошки та гелі з професійних ліній, адже вони краще будуть видаляти забруднення. Засоби мають бути також екологічними, адже у квартирах можуть мешкати алергіки, маленькі діти, домашні тварини, що будуть страждати від «хімії».
Що стосується інвентарю, під час прибирання не обійтися без відра, швабри, драбини, серветок, губок тощо. На все це доведеться витратити від 10000 до 30000 грн (сума буде залежати від якості та виробника засобів і інвентарю).
Необхідно подбати й про брендований спецодяг для працівників. Вартість уніформи буде складати 500–5000 грн за комплект, вона буде залежати від тканини та дизайну.
Приміщення для персоналу та інвентарю
Невелика клінінгова компанія не потребує наявності великої площі. Знадобиться кабінет для відділу продажів та приміщення, де буде зберігатися обладнання. Якщо йдеться про середню або велику компанію, тоді знадобиться кабінет керівника, переговорна кімната, кабінет менеджерів, склад для обладнання, підсобка для сушильного барабана і пральної машини для спецодягу.
Персонал клінінгової компанії
Саме персонал є запорукою результативності клінінг-бізнесу. Найкращі кандидати — це сумлінні відповідальні люди у віці 25–40 років. Базовими вимогами до персоналу будуть вміння працювати з мийними засобами та технікою, етика спілкування, відповідний зовнішній вигляд, наявність медичної книжки.
Ідеальний варіант — одна бригада на кожен об’єкт, знадобиться і запасна бригада. На старті бізнесу, коли клієнтів небагато, можна не тримати команду в штаті, а залучати за нагоди.
Клінери
Для початку можна скласти команду із чотирьох клінерів, серед них обов’язково має бути бригадир, що має лідерські якості — він буде контролювати поведінку й роботу клінерів. Зарплатня клінерів — від 10 000 грн.
Адміністратор
Також знадобиться клінінг-менеджер, що буде займатися всіма питаннями, що пов’язані з роботою персоналу. Адміністратор відповідає за навчання та адаптацію персоналу, керує процесом клінінгу, взаємодіє з клієнтами за робочими питаннями. Зарплатня адміністратора — від 12 000 грн.
Бухгалтер
Не обійтися і без бухгалтера, що буде робити звіти для податкової та вести іншу фінансову звітність. Зарплатня бухгалтера на аутсорсі — від 2 000 грн.
Водій
Великій клінінговій компанії знадобиться також і водій, що буде транспортувати клінерів і обладнання на об’єкти.
Просування клінінгових послуг
Можна використовувати різні способи просування клінінгових послуг — це допоможе знайти нових клієнтів. Обов’язково треба залучити до маркетингу різноманітні заходи, що будуть орієнтовані на різну цільову аудиторію. Це може бути:
- прямий маркетинг;
- реклама в ЗМІ;
- реклама на дошках оголошень;
- реклама на власному сайті.
Якщо вам треба знайти клієнтів у корпоративному сегменті, тоді застосуйте прямий маркетинг. Можна розіслати комерційне пропонування, провести холодний подзвін потенційних клієнтів та використати роздатковий рекламний матеріал.
На приватних клієнтів розрахована реклама в ЗМІ та на дошках оголошень. Можна запустити короткий ролик на радіо, розмістити його в інтернеті або розклеїти оголошення на дошках, стовпах, у ліфтах.
Реклама на власному сайті допоможе залучити як приватних, так і корпоративних клієнтів. Також вони можуть самостійно ознайомитися з переліком ваших послуг та прайс-листом.
Важливою буде і програма лояльності, що допоможе набути постійних клієнтів. Наприклад, можна створити систему бонусів. А новим клієнтам можна запропонувати знижку на перше замовлення.
Коли клінінговий бізнес принесе перший прибуток?
Обсяг продажів клінінгової компанії розраховується як середньоринковий для міста, де населення перевищує 500 тисяч осіб. На день клінер може прибирати 600–800 кв.м (за нормативами). Якщо в команді 4 клінера, що працюють позмінно, тоді максимальна навантаженість на місяць на одного працівника становить 11 250 кв.м, а на команду — 45 000 грн.
Також треба визначитися, скільки коштує година прибирання або прибирання 1 кв.м. Середня ціна послуги 20–60 грн/кв.м. Орієнтовний виторг компанії на місяць за умови завантаженості в 50 % буде складати 450 000 грн.
Собівартість послуги буде складатися з вартості обладнання та щомісячних витрат. Середня собівартість прибирання 1 кв.м. складає 12 грн. Орієнтовна собівартість робіт на місяць складе 270000 грн (це показник буде суттєво залежати від кількості замовлень).
За умови доходу в 450000 грн, собівартості послуг 270000 грн та щомісячних витрат у 116000 грн чистий прибуток буде дорівнювати 64 000 грн.
Якщо початкові інвестиції складають 150000–300000 грн, тоді вони можуть окупитися в перший рік роботи. Нормальний термін окупності для клінінгового бізнесу складає 1—1,5роки. Рентабельність продажу послуги клінінгу в цей період буде складати приблизно 20%.
Клінінговий бізнес — це прекрасна ідея для підприємців, адже його легко окупити. Головне — правильно все розпланувати, а в цьому вам допоможе бізнес-план та грамотне фінансове планування.