Садівництво в Україні: дохід із власного саду
Зміст
В Україні ще є чимало недосліджених галузей, у які можна доволі ефективно інвестувати час та кошти. Серед них — і садівництво. Промисловість зараз потребує високоякісної сировини, а кліматичні умови дають змогу культивувати різні рослини просто у власному саду. Окрім того, завдяки останнім регуляторним змінам цей сектор відкриває нові перспективи для фермерів та інвесторів. У статті разом із вами з’ясуємо, з чого варто розпочати, куди доцільніше вкладати кошти та як масштабувати власну справу в аграрному секторі.
Перспективи садівництва в Україні
Садівництво в Україні розвивається динамічно. Особливо актуальною стала постанова від 01.03.2024 № 241 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 р. № 738», яка спростила процедури землекористування та знизила податкове навантаження для малих агрофірм. Це розширює можливості отримання грантів у межах програми «єРобота» для секторів садівництва, ягідництва, виноградарства й тепличного бізнесу. Згідно з нововведеннями, уточнено умови для висаджування на окремих чи прилеглих земельних ділянках. Зокрема:
- гранти тепер можна використовувати для створення насаджень на ділянках площею від 1 до 25 га;
- між ділянками допускаються шляхи, захисні насадження та інші об’єкти, як-от річки, канали, лісосмуги;
- компенсацію вартості проєктів висадження винограду збільшено до 330 тис. грн на гектар.
Тож усі, хто давно прагнув розпочати власну справу в цій ніші, мають чудову нагоду скористатися спрощеною системою та все-таки розпочати бізнес у власному саду.
Вибір садових культур для бізнесу
Насамперед необхідно звернути увагу на потенціал садових культур у контексті специфіки регіону, ринкового попиту та економічної вигідності. Найпоширенішими в Україні є яблуні, груші та фундук.
Яблуні мають високу адаптивність до різних кліматичних умов, тож за сприятливих обставин їх легко виростити будь-де. Йдеться про неабиякий вибір сортів, що дає змогу розширювати асортимент або, навпаки, зосередитися на одному, щоб розвинутися як монобренд. Окрім того, попит на яблука є упродовж усього року, а інші фрукти та ягоди мають певну сезонність.
Однак, як і будь-яка культура, яблуня потребує регулярного захисту від шкідників і хвороб. Яблуневий сад як бізнес передбачає, що значну кількість коштів вам доведеться вкласти у підтримання форми дерева, його зістригання тощо. Зважайте й на місце висадження: яблуні віддають перевагу добре дренованим, незасоленим ґрунтам.
Груші характеризуються вищою стійкістю до хвороб, порівнюючи з яблунями. Вищим є і потенціал для вирощування органічних сортів, щоб гарантувати преміальну цінову категорію. При цьому такі культури доволі примхливі та вимогливі до якості ґрунту й вологості. А ще для збору врожаю необхідно залучати ручний метод, щоб не пошкодити плоди та запобігти псуванню фруктів. Грушам потрібно більше тепла й захисту від різких змін температур. Тож варто віддавати перевагу багатим на органіку, вологим та добре дренованим ґрунтам.
Фундук відомий високою врожайністю з гектара землі після досягнення продуктивного віку. А завдяки тренду на здорове харчування активно зростає попит на горіхи, що багаті вітамінами та мінералами.
Якщо ви зацікавилися тим, як вирощувати фундук, то найперше, що слід розуміти: це не настільки просто. Скажімо, у нього доволі довгий період зростання до першого врожаю — 4–6 років. Подібні плантації передбачають спеціальний догляд, а отже — і професіонала, який би цим займався. А ще вирощування фундука як бізнес потребує спеціального місця. Воно має бути захищене від сильних вітрів та з достатньою кількістю опадів. Пам’ятайте: фундук віддає перевагу легким, добре дренованим ґрунтам із достатнім вмістом органічних речовин.
Зазначимо, що вибір культури для саду має базуватися на глибокому аналізі місцевих умов, потенційного ринку та особистих переваг садівника. Завдяки ретельному плануванню та зважанню на всі чинники ви створите успішний і стабільний садовий бізнес.
Який сад вигідно садити
Різноманіття сортів, особливості садівництва, бізнес-план, догляд та збір урожаю — ці речі неабияк хвилюють підприємців-початківців, які вирішили вести бізнес на вирощуванні різних культур. Щоб зрозуміти, який сад вигідно садити, необхідно ретельно проаналізувати всі чинники, сформувати перелік витрат та оцінити потрібні інвестиції. Далі ми докладніше з’ясуємо вигідність трьох найпоширеніших напрямів садівництва та їхні особливості.
Яблуневий сад
Яблука незмінно є одними з найрозповсюдженіших фруктів в Україні та мають постійний збут і на внутрішньому, й на зовнішньому ринках. Щороку українські аграрії збирають приблизно 1,5 млн тон яблук, і вже понад 20 країн стали постійними покупцями цієї продукції. Середнє споживання в Україні становить 17 кг на особу, і показник надалі зростає. Поширені сорти — «Семеренко», «Ґолден Делішес», «Фуджі». Вони вирізняються хорошою транспортабельністю та тривалим терміном зберігання.
Клімат для вирощування яблунь має бути помірним, з достатньо холодною зимою для періоду спокою. А ще культурі необхідні регулярний догляд та захист від шкідників і хвороб. Серед переваг — збір врожаю легко механізувати.
Завдяки органічному вирощуванню є можливість підвищити ціни, адже сьогодні у тренді — крафтові товари невеликих виробників. Бізнес на яблуках та його план має містити початкові інвестиції: витрати на саджанці (від 119–200 грн за 1), добрива (великі пакунки від 2–3 тис. грн), засоби захисту (від 1,5 тис. грн). Окупність проєкту настає в середньому через 3–5 років після висадження.
Грушевий сад
Груші характеризуються значним попитом у преміумсегменті, особливо серед експортерів. А все — через те, що їхній обсяг вирощування в Україні помітно менший, порівнюючи з яблунями. Водночас ціни на груші зазвичай у 2–3 рази вищі від вартості яблук, а відповідно й вищий валовий дохід.
«Дюшес», «Вільямс» та «Бере Боск» — найрозповсюдженіші сорти. Вони адаптовані до умов помірного клімату та вирізняються смаком, що полюбився кожному. Груші потребують більше сонячного світла й тепла, аніж яблуні, тому необхідно заздалегідь подбати про захищене місце. Найбільшу увагу слід приділити збору врожаю: його доцільніше збирати вручну. Не забудьте зазначити це під час створення бізнес-плану, адже вам знадобиться додаткова допомога.
Якщо ви організуєте якісне вирощування плодів без хімікатів, вартість значно зросте. Однак, на відміну від яблуневого, грушевий сад як бізнес передбачає й більші інвестиції в догляд та обрізування. Встановивши преміальну ціну на продукт, ви забезпечите високий дохід. Вартість одного саджанця стартує від 160 грн, на одну упаковку добрив потрібно закладати щонайменше 1,7 тис. грн, а на захист від шкідників — від 200 грн (або на упаковку емульсії — від 2,5 тис. до 300 грн мінімум).
Фундук
Підприємців, які прагнуть перетворити вирощування горіхів на вигідну справу, цілком природно, цікавить питання, де можна продати фундук. Та з цим проблем не буде. В Україні й за її межами спостерігаємо стійкий ріст попиту на цей товар, особливо в кондитерській промисловості. Сорти «Каталонський», «Барселонський» та «Халлє» є найпоширенішими серед вітчизняного садівництва.
Для них характерні висока продуктивність і стійкість до хвороб. Врожайність фундука з 1 га становить 3,5–4 т. З часом збір горіхів можна механізувати. Фундук потребує захищених від вітру місць із достатньою кількістю вологи й добре дренованих ґрунтів. Обрізування і формування кущів та їхніх крон необхідні для підтримання продуктивності.
Спостерігаємо доволі високий потенціал для органічного вирощування, що відкриває доступ до нових ринків. Саме тому крафтових виробників особливо цінують та вони мають попит у ніші садівництва. Стабільність з’являється, коли починає плодоносити фундук. Тоді дерева потребують менше вкладень. Скажімо, яблуневий сад потрібно обробити 20–30 разів на сезон. Водночас фундуковому достатньо лише до 10 обприскувань.
Відповідно витрати на добрива й засоби захисту рослин знижуються з $2–3 тис. на 1 га у фруктових садах до $500 у фундукових. Початкові інвестиції зазвичай високі через тривалий час очікування до перших плодів, а висока врожайність і стабільний попит обіцяють довгострокову рентабельність.
Висновок
Садівництво в Україні є нині однією з найвигідніших галузей для інвестицій. Усе — завдяки плодючим ґрунтам, сприятливому клімату та великому попиту на ринку. Можливості отримання доходу від власного саду в Україні суттєві: і в короткотривалій, і в довготривалій перспективі. Продукція — яблука, груші та фундук — має стабільний попит.
Реформи й законодавчі зміни спрощують процеси отримання землі та податкове навантаження. Окрім того, це створює сприятливі умови для розвитку агробізнесу. А вирощування органічних яблук, груш і фундука значно підвищить маржу продажу.
Тож OLX пропонує вам розглянути можливість розвитку садового бізнесу в Україні як одного з найперспективніших напрямів для інвестицій та підприємницької діяльності. Візьміть до уваги ринкові тенденції, оберіть культури й ретельно сплануйте процес, щоб перетворити ініціативу в стабільне та прибуткове підприємство.