Що таке малий бізнес: огляд
Зміст
Масштаби підприємництва залежать не тільки від амбіцій власника. Дрібний бізнес розвивається гнучкіше та може швидко підлаштовуватися під потреби суспільства.
Що таке малий бізнес: визначення
Малий бізнес — це насамперед тип організації. В Україні є декілька ознак, що визначають підприємство дрібним бізнесом:
- тут працює не більше 50 людей за один звітний рік;
- обсяг доходу за цей же термін доходить до 10 млн євро;
- балансова вартість активів може доходити до 4 млн євро.
Види малого бізнесу в Україні можуть мати будь-яку форму власності. Ви можете оформити ФОП або ТОВ. Це не впливає на масштабування.
Чим відрізняється мікропідприємництво?
У кожній країні критерії масштабування підприємства різні. Проте спираються все одно більшість із них на кількість працівників і валовий прибуток із продажу товарів чи послуг.
Якщо дрібний бізнес — це організація, де може працювати від 10 до 50 людей, то мікробізнес може залучати до праці від 1 до 10 людей. Чистий дохід від реалізації тут не може сягати 700 тисяч євро за курсом НБУ за один звітний період.
Різниця між малим та середнім бізнесом
Наступна ланка масштабування бізнесу — середнє підприємництво. Воно більше за малий за всіма зазначеними показниками. Тут можуть працювати від 50 до 250 робітників за один фінансовий рік. А чистий прибуток у результаті діяльності не може перевищувати 40 млн євро. Водночас балансова коштовність активів доходить до 20 млн.
Ідеї для малого бізнесу
Відкрити можна маленький бізнес вдома. У більшості варіантів ви навіть можете не мати специфічних знань. Зручно відкривати бізнес на OLX, або можете просто скористатися запропонованими інструментами для підприємців: корисні вебінари, консультації з фахівцями нададуть розуміння, як розпочати малий бізнес.
Одна з ідей — кав’ярня
Ви можете розраховувати на мобільну кав’ярню, кіоск або повноцінне кафе. Частіше вибирають для оформлення бізнесу ФОП 2-ої групи. Детальніше можете прочитати в статті: «Як відкрити власну кав’ярню: від ідеї до бізнес-плану» на OLX Блог.
Масажний салон
Ви можете відкрити власний масажний салон. Для більшості розповсюджених видів масажу не потрібна освіта. Ви мусите мати медичний диплом, якщо плануєте займатися терапією та лікуванням. У всіх інших випадках буде достатньо курсів. Враховуйте, що приміщення має бути великим, щоб вмістити весь інвентар. На одного фахівця має бути щонайменше 8 кв.м.
Ще один варіант — варити мило
Рецепти в теорії миловаріння максимально прості, а якщо ви вигадаєте унікальне оформлення та винайдете власну «фішку», то отримаєте більше шансів залучити клієнтів. Про особливості цього підприємства малого бізнесу ви можете почитати в статті: «Миловаріння як бізнес: усе, що потрібно знати початківцю».
Ремонт квартир
Серед власного бізнесу в Україні популярні послуги ремонтників і будівельників. Якщо ви гарно знаєтеся на особливостях лицювання, монтажу чи електромеханічних процесів, то можете займатися ремонтом квартир. Зараз ця галузь особливо популярна серед українців, тож і сам напрям перспективний.
Клінінг
Можна одразу відкрити невеличку клінінгову компанію. Початкові інвестиції складають приблизно 150 тис. грн, а термін окупності за середньостатистичних цін складає 1–1,5 року. Детальніше про перспективність цієї галузі дізнайтеся в статті: «Клінінг як бізнес».
Готовий бізнес
Крім того, ви можете не створювати справу з нуля. Для цього є розділ «Продаж бізнесу» на OLX, який уже готовий і показав свою конкурентоспроможність. Ви можете або вести його далі, або додати власні ідеї та покращити.
Як зареєструвати малий бізнес
Усі правила реєстрації малого бізнесу регулює відповідний Закон України. Що вам треба зробити:
- знайдіть ідею та визначте її перспективність;
- виберіть для себе форму організації — ФОП або ТОВ;
- визначте фізичну та юридичну адреси;
- зберіть усі документи та подайте їх до державного реєстру.
Ми детально описали кожен крок новачка в статті: «Бізнес для початківців: як відкрити власну справу з нуля». Тут ви більше дізнаєтеся про юридичні нюанси, фінанси й управління.
Дрібний бізнес — це перспективний напрям в Україні. З липня 2022 року ФОП можуть простіше зареєструвати онлайн бізнес без участі держреєстратора. Отже, варто тільки наважитися, вигадати цікаву ідею та почати діяти.