Що таке скоринг і які його переваги для бізнесу

Що таке скоринг

Уявіть себе керівником інтернет-магазину, який планує розширити продажі на нові ринки. Для цього ви хочете запропонувати клієнтам купувати товари в кредит. Проте як переконатися, що споживачі зможуть вчасно виплатити заборгованість? Тут у пригоді стає скорингова модель. Це система оцінювання ризиків і можливостей, завдяки якій керувати бізнесом значно простіше й ефективніше. У статті ми розповімо, що таке скоринг, як він працює та чому є основним інструментом успішного ведення будь-якої справи.

Стаття написана експертами OLX в рамках нової освітньої платформи для підприємців PrivatBank Business Platform.

Що таке скоринг

Це метод, який оцінює фінансову стабільність та надійність споживачів, партнерів або навіть бізнес-процесів. Скорингова модель ґрунтується на аналізі великих обсягів даних, тому дає змогу ухвалювати результативні рішення. Інструмент використовує статистичні методи й алгоритми розрахунку ймовірності певних подій, як-от повернення кредиту чи виконання контракту.

Що ви можете завдяки скорингу?

  • Визначити кредитоспроможність клієнтів. Банки й фінансові установи аналізують історію платежів, рівень доходу, наявність заборгованостей та інші чинники. Це зменшує ризики неповернення кредитів і знижує витрати.
  • Оцінити надійність постачальників. Використовуючи цю систему, бізнеси вивчають їхній фінансовий стан, історію співпраці й інші показники. Так підприємці обирають найстабільніших і найнадійніших партнерів для довгострокової співпраці.
  • Оптимізувати маркетингові кампанії. Завдяки цьому інструменту ви сегментуєте аудиторію за різними критеріями та створите персоналізовані пропозиції. Скажімо, аналіз поведінкових даних клієнтів дає змогу визначити, які продукти чи послуги будуть найпривабливішими для конкретних груп споживачів. Це підвищує ефективність маркетингових зусиль.
Скорингова модель

Тож ваш надійний помічник у будь-яких бізнес-ситуаціях — це скорингова перевірка. З нею ви зважуватимете всі ризики й перспективи та обиратимете лише найвигідніші шляхи розвитку компанії. Це не просто інструмент, а ключ до успішного управління й росту в сучасному конкурентному середовищі.

Типи скорингу

Ризиків не уникнути, а привабливі пропозиції іноді здатні кардинально змінити хід подій. Тож є декілька різновидів скорингу, щоб оцінити конкретну ситуацію. Кожен має унікальні функції та сфери застосування. Розглянемо найпоширеніші моделі — кредитний скоринг і ризик-скоринг.

Кредитний скоринг

Чи поверне клієнт позику? Саме таке питання постає перед фінансовими установами, що застосовують у роботі кредитний скоринг. Це основний інструмент, щоб ухвалити рішення щодо кредитування. Коли ви звертаєтеся до банку, фахівці насамперед аналізують інформацію про вас і роблять висновок, чи віддасте гроші вчасно.

Зверніть увагу на основні етапи кредитного скорингу.

  1. Збір даних. Фінансові установи збирають відомості про клієнта, зокрема його історію кредитів, поточні зобов’язання, рівень доходів і витрат.
  2. Аналіз даних. Застосовуючи алгоритми й математичні моделі, банк оцінює кредитоспроможність.
  3. Розрахунок скорингового балу. На основі зібраної та проаналізованої інформації розраховують скоринговий бал. Він показує ймовірність своєчасного погашення кредиту.
  4. Ухвалення рішення. Зважаючи на скоринговий бал, фінансова установа вирішує, чи видавати кошти клієнту, а ще визначає умови кредитування.

Завдяки цьому процесу банки мінімізують ризики та дбають про стабільність власної фінансової діяльності.

кредитний скоринг

Ризик-скоринг

Цей інструмент дає змогу оцінити потенційні загрози у бізнес-середовищі. Скажімо, якщо ваша компанія залежить від великої кількості постачальників, цей метод визначить, які з них найнадійніші, а з якими доцільніше припинити співпрацю. Окрім того, ризик-скоринг стане в пригоді, щоб проаналізувати партнерів та інвесторів.

Як працює ця модель? Щонайперше, так оцінюють фінансову стійкість на основі економічних показників партнерів. Зважають і на попередній досвід роботи з ними, репутацію й рівень виконання зобов’язань. Завдяки цьому інструменту прогнозують і ризики партнерства, використовуючи статистичні моделі й алгоритми.

Як бачимо, скорингова перевірка може вберегти бізнес від небажаних сюрпризів. Для підприємця ж це спосіб спокійно розвивати і розширювати свою діяльність.

Принципи скорингу

«Чому великі корпорації зазвичай і надалі успішно зростають, натомість невеликі компанії помиляються й виходять з ринку?». Подібні запитання цікавлять багатьох. Річ, звісно ж, у вмінні оцінювати перспективи. В основі будь-яких рішень мають бути принципи скорингу, що базуються на комплексному аналізі численних показників і використанні складних моделей. Це відчутно спростить ведення будь-якої справи. То на що звернути увагу?

Основні показники

Для того, щоб зрозуміти, наскільки надійним є клієнт або партнер, застосовують низку критеріїв. Зупинимося на них коротенько.

  • Фінансові дані. Доходи, витрати, заборгованості, кредитна історія, поточні фінансові зобов’язання.
  • Поведінкові дані. Наскільки регулярно клієнт здійснює платежі, з якою періодичністю він звертається за кредитами, яка частота покупок чи замовлень тощо.
  • Демографічні дані. Вік, освіта, місце проживання, сімейний стан. Скажімо, молоді люди іноді менш економічно стабільні, порівнюючи зі старшими. Водночас перші можуть мати значний потенціал для зростання.
  • Історія співпраці. Як довго триває партнерство з постачальником, чи були затримки у виконанні зобов’язань, які показники виконання контрактів.

Моделі скорингу

Є чимало методів, щоб розрахувати скоринговий бал та результативніше працювати з ризиками. Розповімо про деякі з них.

  • Логістична регресія. Це одна з найпоширеніших моделей, яка дає змогу спрогнозувати ймовірність певних подій, як-от виплату кредиту чи успішну співпрацю з новою логістичною компанією.
  • Нейронні мережі. Вони аналізують великий обсяг даних і виявляють складні закономірності. Для бізнесу це можливість побудувати точніші й адаптованіші моделі. Зокрема, це буде корисно для маркетингу, де потрібно швидко реагувати на зміни в поведінці споживачів.
  • Баєсові мережі. Завдяки їм шукають взаємозв’язки між різними показниками й моделюють невизначеність у складних системах. Цей метод необхідний підприємцям, які працюють у мінливому середовищі та потребують адаптації до нових умов. Застосовуючи баєсові мережі, ви спрогнозуєте ризики та оціните потенційні наслідки ухвалених рішень.

Впровадження скорингових моделей у бізнес-стратегію може стати вирішальним для успіху в сучасному динамічному світі. Ці методи поліпшать ефективність процесів і зменшать витрати й ризики. Ба більше, завдяки швидкій адаптації до ринкових змін, що передбачає скорингова перевірка, ви пропонуватимете клієнтам кращі умови. А це сприяє зростанню та стабільності компанії.

скорингова перевірка

Застосування скорингу в бізнесі

Ми вже переконалися, що цей інструмент — вправний асистент сучасного бізнесу. Він дає змогу краще зрозуміти клієнтів, керувати ризиками й ухвалювати обґрунтовані рішення. Як саме можна використовувати скоринг?

Маркетинг і продажі

Насамперед відповідно обрана скорингова модель може суттєво підвищити ефективність маркетингових кампаній. Адже вона визначить, яка цільова аудиторія найімовірніше відповість на вашу пропозицію. Скажімо, ви запускаєте рекламу нового продукту. Замість того, щоб витрачати час і кошти на все й одразу, ви зосередитеся на тих клієнтах, які потенційно здійснять покупку. Ось вам і результат скорингу.

Як це працює? Спершу модель аналізує минулу поведінку споживачів, їхні покупки, взаємодію з вашим брендом та інші потрібні показники. На основі цих даних вона визначає, хто з клієнтів найбільш зацікавлений у пропозиції. Такий підхід не лише збільшує продажі, а й зменшує витрати на маркетинг. Адже ресурси спрямовують тільки на перспективну аудиторію.

Управління ризиками

Залучаючи нових споживачів, необхідно щоразу мінімізовувати ризики, пов’язані з їхньою неплатоспроможністю або ненадійністю. Ризик-скоринг — метод, що з цим допоможе завдяки аналізу фінансових і поведінкових даних.

Уявіть, що ви розглядаєте співпрацю з новим постачальником. Помічним інструментом стане скоринг. Це покаже, наскільки надійний цей партнер, чи були в нього проблеми з іншими замовниками, які труднощі супроводжуватимуть ваше партнерство. Можливо, наразі варто віддати перевагу іншому компаньйону.

Оцінювання клієнтів і постачальників

Від того, наскільки вчасно ви зможете отримувати сировину або швидко розпродувати продукцію, залежить стабільність і прибутковість компанії. Розглянемо на прикладі. Як працює кредитний скоринг для аналізу клієнтів? Скажімо, ви отримали прохання оплатити продукт чи послугу частинами від нового споживача. Провівши скорингову перевірку, можна отримати об’єктивну картину його фінансової стабільності, кредитну історію та платіжну дисципліну. А далі вирішити, чи задовольнити запит клієнта, чи запропонувати інші умови.

Вибір постачальників — це зазвичай виклик для будь-якого бізнесу. Тож скоринг і тут вас врятує. Він оцінить економічні показники потенційних партнерів. На основі цього аналізу ви зрозумієте, чи варто укладати угоду.

Як працює кредитний скоринг

Переваги використання скорингу

Мабуть, ви вже пересвідчилися у потенційній користі скорингу для вашого бізнесу. Адже, застосовуючи його моделі, можна суттєво підвищити ефективність усіх процесів, зменшити ризики та витрати. Підсумуємо основні переваги цього інструмента.

Оптимізація процесів. Передбачити, які клієнти здійснять покупку або хто з постачальників надасть вам потрібні ресурси без затримки, — цілком реально. Ба більше, скорингова модель автоматизує чимало рутинних процесів, як-от перевірку платоспроможності споживачів чи надійності інвесторів. Це зменшує навантаження на персонал і дає змогу зосередитися на стратегічних завданнях.

Зменшення ризиків. Важливо розуміти, що це невіддільна частина будь-якого бізнес-процесу. Однак скоринг їх мінімізує. Як саме?

  • Оцінює фінансову стабільність клієнтів і постачальників, щоб уникнути співпраці з ненадійними людьми та фінансових втрат.
  • Виявляє ймовірні проблеми на ранніх етапах. Так можна заздалегідь вжити заходів, аби мінімізувати негативні наслідки.
  • Оптимізує процеси керування фінансами. Тому ви точніше прогнозуватимете грошові потоки, плануватимете витрати й інвестиції.

Підсумуємо

Необхідна умова успішного ведення бізнесу — вміння прогнозувати й оцінювати перспективи. Без цього компанії на ринку не втриматися. Скоринг — це не просто модний термін, а реальна можливість стати успішнішими та стабільнішими. Його моделі охоплюють широкий спектр бізнес-процесів: від маркетингу до управління ризиками. Інструмент дасть змогу не лише уникнути непередбачених втрат, а й знайти нові способи для зростання та розвитку. Тож інвестуйте у скоринг — розширюйте горизонти власної справи.

Розвивати бізнес легко з OLX!

PrivatBank Business Platform

Читайте інші статті на освітній платформі для підприємців та реєструйтесь на курс Школа Експорту, який допомогає компаніям та ФОП підготуватися для експортної діяльності.

    Вашу заявку відправлено
    Помилка