Точка беззбитковості: для чого і як розраховувати

Точка беззбитковості: для чого і як розраховувати | OLX.ua

Управління фінансами — це контроль усіх складових бізнесу, зокрема аналізу беззбитковості й розуміння, як порахувати прибуток. Для цього є спеціальні індикатори. Розрахунок точки беззбитковості дає змогу компанії втриматися на ринку та стратегічно планувати майбутнє. У статті ми докладно розглянемо, що таке точка беззбитковості, які дані потрібні для її визначення та чому цей показник необхідний для фінансового планування.

Що таке точка беззбитковості

Кількісний показник, що демонструє, який обсяг продажів знадобиться для покриття всіх постійних і змінних витрат, — це точка беззбитковості. Інакше кажучи, коли доходи стають рівними видаткам. Це свідчить про те, що компанія, хоч і не отримує прибутку, не зазнає збитків. Визначивши цю точку, ви ефективніше розроблятимете цінові стратегії й точніше оцінюватимете власну фінансову стійкість.Щоб зорієнтуватися, як саме це працює, зафіксуємо, що змінні витрати — це ті, що збільшуються з розширенням виробництва продукції та зменшуються, коли воно знижується. Крім того, для розрахунків потрібно знати маржу. Маржинальний прибуток — це різниця між доходами від продажу та змінними витратами. Далі ми розберемо ці концепти докладніше. Наразі важливо лише зрозуміти теорію.

Що таке точка беззбитковості | OLX.ua

Для чого це розраховувати 

Час, коли компанія досягає стану самофінансування, — це точка беззбитковості. Саме тоді доходи повністю відшкодовують технологічні витрати. Розрахунок потрібен із декількох причин.

  • Якщо бізнес знає, за якого обсягу продажів припиняє зазнавати збитків, ухвалюються обґрунтовані рішення щодо ціноутворення, бюджетування та інвестування.
  • А ще аналіз беззбитковості дає змогу оцінити, наскільки значними можуть бути втрати. Завдяки цьому визначають прийнятний рівень ризику.
  • Знаючи розмір беззбитковості, ви ефективніше плануватимете витрати та інвестиції. Так компанія буде стабільно розвиватися й адаптуватися до змін у ринкових умовах.
  • Це зосереджує на контролі витрат, особливо якщо бізнес має на меті оптимізувати оперативні процеси. Він ідентифікує основні драйвери витрат і розробляє стратегію їхнього зниження.

Загалом точка беззбитковості є одним із найнеобхідніших інструментів фінансової дисципліни та дієвого управління ресурсами компанії.

Які дані знадобляться

Для розрахунку потрібно побудувати графік беззбитковості. Для цього зберіть такі дані.

  • Постійні витрати, сталі попри обсяг продукції або продажів, що формують критичний обсяг виробництва. Скажімо, оренда, зарплата адміністративного персоналу тощо.
  • Знадобиться й інформація про змінні витрати на одиницю продукції. Вони варіюються залежно від кількості товару. Це можуть бути сировина чи трудові ресурси.
  • Окрім того, визначте ціну продажу за одиницю. Це сума, за яку продукт реалізують споживачам.

Розрахувати точку беззбитковості можна в будь-який час на власний розсуд. Проте є три основні обставини, за яких це необхідно.

  • Якщо сумніваєтеся, чи варто розпочинати проєкт, щоб оцінити час для досягнення самоокупності та прибутковості.
  • Для аналізу продуктової лінійки в умовах обмеженої ринкової або виробничої потужності.
  • Щоб створити обґрунтований і реалістичний план продажів.

Формули для розрахунку

Основна формула розрахунку точки беззбитковості в натуральному еквіваленті (одиницях продукції) така.

Формули для розрахунку | OLX.ua

Інакше кажучи, ціна за одиницю — це собівартість товару.

Визначення точки беззбитковості у фінансовому еквіваленті (BEP) матиме дещо інший вигляд.

Точка беззбитковості. Формула 2 | OLX.ua

Щоб зрозуміти, що ще врахувати, крім оренди та заробітних плат, додайте податки, страхування й організаційні видатки. А як змінні зазначте пакування, сплату за електроенергію, логістику, маркетинг і надбавки за особливі досягнення.

Приклад розрахунку в натуральному еквіваленті 

Припустимо, що постійні витрати компанії становлять $30,000, ціна за одиницю продукції — $50, а змінні витрати на неї — $30. Тоді точка беззбитковості буде розрахована так.

Приклад розрахунку в натуральному еквіваленті | OLX.ua

Тож для досягнення точки беззбитковості з такою вартістю на товар, яка задана умовами, вам потрібно продавати 1500 одиниць.

Приклад розрахунку в грошовому еквіваленті 

Уявімо, що компанія продає 1000 одиниць продукції.

Приклад розрахунку в грошовому еквіваленті | OLX.ua

Далі застосуємо формулу.

Далі застосуємо формулу. | OLX.ua

Тож ми визначили точку беззбитковості. Якщо компанія матиме виторг $75 на місяць, вона вийде на самоокупність.

Підсумок

Розрахунок точки беззбитковості використовують як дієвий інструмент в управлінні компанією. Це дає змогу уникнути фінансових збитків і ризиків та й загалом стратегічно планувати процес. Застосовуючи таку техніку, керівники ухвалюють обґрунтовані рішення. Так підтримується стабільна основа, а бізнес поступово розвивається. Варіантів розрахунку є декілька. Все залежить від того, якими даними вам простіше користуватися. Ефективно управляти фінансами легко з OLX!

    Вашу заявку відправлено
    Помилка