Яким був 2024 рік на ринку праці. Дайджест від OLX Робота
Зміст
- Як змінилась медіанна заробітна плата в Україні
- В яких професіях найбільший ріст за рік та, де зарплата зменшилась
- Як змінився попит та пропозиція на вакансії
- Яку зарплату пропонують соціально вразливим верствам населення
- Робота в Силах оборони
- Підробіток — у яких сферах платять найбільше
- Висновки та прогнози на 2025
Ринок праці в Україні у 2024 році продовжує адаптуватися до викликів, спричинених війною та її наслідками. Попри кризові тенденції, активність роботодавців і пошукачів роботи демонструє помірне зростання. Позитивна динаміка зарплат і збільшення кількості вакансій свідчать про пошуки ринком нових точок рівноваги.
2024 рік позначився зростанням попиту на кваліфікованих фахівців і водночас поглибленням дефіциту кадрів. Високі зарплати не завжди є переважаючим критерієм при виборі місця праці. Серед інших, не менш важливих — безпечне місце роботи, соціальний пакет та можливість бронювання.
Як змінилась медіанна заробітна плата в Україні
За даними OLX Робота, медіанна зарплата в Україні станом на кінець 2024 року становить 20 000 грн (480 дол. США). За рік зарплата зросла на 12,5%. За даними Держстату, річна інфляція в Україні станом на початок грудня становила 11,2%.
У 2021 році середня зарплата в Україні станом на грудень становила 17 453 грн. За тодішнім курсом це дорівнювало 641 дол. США. Таким чином, з 2021 року у гривнях зарплата зросла на 13%, а в доларах зменшилась на 25%.
По регіонах ситуація різниться. Наприклад, в Херсонській області зарплата зросла на 45% за рік й становить 22 000 грн. В Чернівецькій області зросла на 34% – 21 500 грн. Ріст медіанної зарплати на третину зафіксовано також у Хмельницькій (20 000 грн), Львівській та Івано-Франківській (22 500 грн). Крім цього, у двох останніх областях найвищий рівень медіанної зарплати по країні.
У найбільших містах ситуація схожа. Найвищу медіанну зарплату в Україні можуть запропонувати у Львові та Києві – 22 500 грн (+22% та +13% за рік відповідно). У Дніпрі зарплата за рік зросла на 17%, але становить 20 500 грн.
В яких професіях найбільший ріст за рік та, де зарплата зменшилась
За рік найбільше зросла медіанна зарплата в дизайнерів (+64%), SMM-менеджерів (+62%), майстрів з ремонту комп’ютерної техніки (+56%), електриків (+50%) та монтажників (+48%).
Враховуючи, що загалом зарплати зросли, лише в небагатьох професіях зафіксовано падіння пропонованого окладу та й те не є значним.
Найбільше (-10%) втратили фасадники. Зменшилась також зарплата у сторожів (-8%), репетиторів (-5%), складальників меблів (-4%) та рихтувальники (-4%).
Як змінився попит та пропозиція на вакансії
У 2024 році кількість пропозицій про роботу на порталі OLX Робота зросла на 6%, якщо порівнювати з 2023 роком, при цьому кількість відгуків пошукачів зросла на 4%. Серед найбільших міст ситуація кардинально різна.
У Львові кількість вакансій у порівнянні з 2023 знизилась на 10%, а кількість відгуків зросла — на 11%. Разом з тим у Києві оголошень про роботу побільшало на 19%, але відгуків поменшало на 6%. У Дніпрі зросла як кількість вакансій (6%), так і відгуків пошукачів (8%).
Суттєво зросла пропозиція віддаленої роботи. Кількість оголошень у порівнянні з 2023 роком зросла на 31%. Медіанна зарплата також змінилась й становить 19 100 грн (+16% за рік). Попит при цьому дещо знизився — -3% у порівнянні з 2023 роком.
Найбільш популярними серед пошукачів стали професії:
- менеджер інтернет-магазину;
- пакувальник на виробництві;
- копірайтер;
- комплектувальник;
- сторож.
Найважче закрити вакансії:
- аудитора;
- фармацевта;
- автоелектрика;
- конструктора;
- стоматолога.
Яку зарплату пропонують соціально вразливим верствам населення
В категорії робота для пенсіонерів медіанна зарплата по Україні становить 17 000 грн, що становить різницю у -15% з медіанною зарплатою по Україні. Серед регіонів найбільшу зарплату для людей пенсійного віку пропонують на заході (понад 20 000 грн), а найменше в центрі та у фронтових регіонах.
Медіанна зарплата серед вакансій, які проактивно відмітили роботодавці як такі що підходять людям з інвалідністю, становить 18 200 грн, що на 9% менше, ніж медіанна зарплата по Україні. По регіонах ситуація аналогічна, як з вакансіями для пенсіонерів.
В категорії у декреті медіанна зарплата становить 16 400 грн, що 18% менше. Вище середнього пропонують у Запорізький області (20 750 грн), на Київщині та Одещині (19 500 грн), у Львівський області (19 000 грн).
Серед вакансій, що підходять людям зі статусом УБД, медіанна зарплата становить 19 800 грн, що фактично відповідає середньому рівню оплати по Україні. Традиційно більшу зарплату пропонують на заході (22 000 грн). Менше, ніж в середньому по Україні, пропонують в центрі (Черкаська та Кіровоградська) й на Сумщині – 17 500 грн.
В категорії робота для студентів медіанна зарплата по Україні становить 17 400 грн. Це на 13% менше середнього окладу по країні. Найбільше пропонують студентам в Київській та Львівській областях (20 000 грн). Нижче середнього пропонують на Сумщині, Житомирщині та Чернігівщині.
Робота в Силах оборони
За рік після підписання меморандуму з Міністерством оборони України OLX Робота отримала кілька десятків тисяч відгуків на вакансії в Силах оборони України. Найбільше військових вакансій опублікували в найнаселеніших регіонах країни — Київська, Дніпропетровська, Одеська, Харківська та Львівська області.
Щодо військових професій, то найчастіше пропонують роботу водіїв, стрільців, операторів БпЛА, командирів та медиків.
Найкраще відгукуються на вакансії:
- служба в підрозділах ППО;
- служба кухарем;
- оператор FPV та БпЛА.
В середньому рекрутам пропонують зарплату у 70 000 грн. Дещо менше – 60 000 грн, пропонують у ППО. Інструкторам та бухгалтерам платять по 35-36 000 грн.
Підробіток — у яких сферах платять найбільше
Категорія Підробіток є популярною серед пошукачів. У 2024 році одне оголошення про роботу у цій категорії отримувало 75 відгуків. Лідерами серед пошукачів роботи є сфери будівництва, логістики/доставки та реклама/дизайн/PR.
Найбільшу оплату пропонують на будівництві – 22 000 грн. Слідом йде робота на СТО/автомийках та у кол-центрах – 17 500 грн. Найменш оплачуваний підробіток зустрічається серед оголошень у сфері охорони та безпеки – 4 950 грн, клінінгу – 4 100 грн, сільського господарства – 4 000 грн.
Висновки та прогнози на 2025
Ситуація на ринку праці у 2024 році залишається не простою. За даними дослідження OLX Робота, 65% роботодавців повідомили, що криза лише погіршуватиметься.
З одного боку ми бачимо, що ріст зарплат перевищує показник річної інфляції. При цьому середній розмір заробітної плати в Україні значно нижчий, ніж серед наших найближчих сусідів з ЄС. Наприклад, за підсумками третього кварталу 2024 року середня зарплата в Польщі становить 8 161 злотих, або 83 900 грн. За курсом НБУ це трохи більш як 2 000 дол. США і це вчетверо вище, ніж в Україні.
Кількість вакансій зросла більше, ніж кількість відгуків пошукачів. Це один з прямих показників кризи на ринку праці — загального дефіциту кадрів та регіональної диспропорції. Люди продовжують міграцію до безпечніших регіонів, насичуючи таким чином локальний ринок праці. Водночас в інших регіонах спостерігається дефіцит працівників.
За даними ЄБА, 71% роботодавців зазначили, що відчули значний дефіцит кваліфікованих кадрів. Щоб залучати нових працівників, роботодавці охочіше підвищують зарплати — 43% опитаних підвищили на 10-15%. Також майже половина роботодавців надавала психологічну підтримку працівникам і їхнім родинам, а 21% — допомагали з орендою житла.
Віддалена робота стає популярнішою. Хоча такий формат є не можливим для сфер будівництва, логістики чи виробництва, але допомагає при пошуку працівників у сферах надання послуг, онлайн-торгівлі тощо.
Серед цілей на 2025 рік — і держава, і роботодавці повинні посилено працювати над інтеграцією у ринок праці ветеранів та осіб з інвалідністю. За даними OLX Робота, 12% ветеранів мали складнощі при працевлаштуванні цього року. При цьому 17% роботодавців мали у штаті працівників зі статусом УБД. Очевидно, що їхня кількість зростатиме.
В умовах війни та глобальних змін економіка України потребує гнучкості та готовності до зміни робочої сили. У 2025 році основними будуть два тренди – Diversity and Inclusion (Різноманітність та Інклюзія) та Reskilling (перекваліфікація) і Upskilling (підвищення кваліфікації).