27%

ФОП надають власні паролі від «Приват24 для бізнесу» та ключі КЕП бухгалтеру.

Дослідження ПриватБанку

Найпоширеніша ситуація: підприємець надає бухгалтеру власні паролі від інтернет-банкінгу та ключ електронно-цифрового підпису. Операції робить бухгалтер, але для системи це ніби підприємець.

Якщо бухгалтер і підприємець – родичі, то такий варіант працює 😀 Але глобально це те саме, що написати ПІН-код безпосередньо на картці.

Розглянемо більш безпечні варіанти надання доступу до рахунку:

  1. Нотаріальна довіреність.
  2. Банківська довіреність із правом підпису: бухгалтер може створювати та надсилати платежі.
  3. Банківська довіреність без права підпису з різними комбінаціями доступу.

З правом підпису довіреність вибирають ФОП, у яких лише декілька постійних контрагентів. Таку довіреність оформлюють айтішники, наприклад.

Без права підпису зручніше підприємцям, які активно ведуть бізнес, постійно надсилають та отримують платежі. Їм потрібно бути в курсі, кому, скільки та коли йдуть гроші. Тому бухгалтер може створити платіж, але підписує його підприємець.

Стаття написана експертами ПриватБанку в рамках нової освітньої платформи для підприємців PrivatBank Business Platform.

Нотаріальна довіреність

Додати її до системи банку підприємець може тільки особисто у відділенні. Зазвичай нотаріальна довіреність робиться з правом підпису бухгалтера, але фактично її можна зробити будь-якою – усе залежить від формулювань. Краще використовувати ті формулювання, які прийняті в банку.

НіТак
…надаю такі повноваження: громадянин (-ка) Чудовий О. О. має право працювати з платежами в гривні на рахунку 2600*** ФОП Успішна М. П.…надаю такі повноваження: громадянин (-ка) Чудовий О. О. має право переглядати, створювати, видаляти платежі в гривні на рахунку 2600*** ФОП Успішна М. П.
«Працювати з платежами» – занадто узагальнене поняття. У нотаріальній довіреності кожне слово має значення. Можна написати «переглядати та видаляти платежі» за логікою, що якщо ми надаємо особі право видаляти платежі, то автоматично вона отримує право їх створювати. Це так не працює. Приклад довіреності від ПриватБанку.

Головна перевага: з нотаріальною довіреністю бухгалтер власним ключем може підписувати звіти для податкової. Це може бути зручно для ФОП IT-сегмента, коли підприємець узагалі не бажає відволікатися на бухгалтерський облік.

Щоб бухгалтер міг підписувати звіти, ФОП повинен зареєструвати ключ бухгалтера в податковій. Ключ з’явиться на порталі АЦСК (акредитований центр сертифікації ключів). Банківська довіреність такого не дозволяє, тому що працює для конкретного банку та не вноситься в загальний реєстр.

Нотаріальну довіреність вибирають, коли ФОП працює з кількома банками. Проте цей варіант дорожчий: довіреність коштує приблизно 500 грн + за кожну засвідчену копію.

~500

гривень коштує довіреність у нотаріуса, яку можна використовувати в будь-якому банку.

Банківська довіреність із правом підпису

Функціонально схожий варіант із нотаріальною довіреністю, тільки робиться для певного банку та підписати звіт у податкову може лише ФОП власним ключем.

Головна перевага: безкоштовно та можна зробити онлайн у «Приват24 для бізнесу».

Далі ФОП додає бухгалтера як довірену особу у своєму «Приват24 для бізнесу» в розділі «Анкета», зазначивши П. І. Б. та ІПН або дані паспорта. Довірена особа має бути клієнтом ПриватБанку.

Банківська довіреність без права підпису

У ПриватБанку це доволі гнучка довіреність. Підприємець може вибрати функції для бухгалтера, як інгредієнти для піци. Зручно для юросіб, у яких один бухгалтер відповідає тільки за платежі, інший працює з виписками, третій – з контрактами ЗЕД тощо.

Банківська довіреність без права підпису
Приклад: якщо бухгалтер працює з ФОП, тільки щоб звітувати перед податковою, то можна вибрати лише функції «Гривневі платежі – Перегляд» та «Виписка».

Інструкція: як додати довірену особу в «Приват24 для бізнесу»

Замість висновку

Довіреність бухгалтеру

PrivatBank Business Platform

Читайте інші статті на освітній платформі для підприємців та реєструйтесь на курс Школа Експорту, який допомогає компаніям та ФОП підготуватися для експортної діяльності.

    Вашу заявку відправлено
    Помилка