Куди інвестувати в Україні цьогоріч
Зміст
Гроші варто вкладати так, щоб вони справді працювали. Поговоримо про це докладніше? Зокрема, розберемося як слід у тому, що таке інвестиція, куди вкладати гроші та як доцільніше це робити.
Отже, йдеться про вкладення капіталу, мета якого — отримати прибуток. В умовах сучасної економіки інвестування є одним із важливих інструментів стабільного розвитку бізнесу. Особливо це актуально для України, де такі кошти є основним двигуном економічного зростання й модернізації інфраструктури.
Інвестування в Україні
Згідно з оцінками різних фахівців, у 2023–2024 роках українці продовжують інвестувати, навіть попри складні умови. Вони вкладають здебільшого в нерухомість, депозити, акції та криптовалюти. Тож інвестиції в Україні сьогодні — нітрохи не міф.
Всупереч викликам, пов’язаним із війною, українська економіка демонструє ознаки стабілізації. Уряд і далі впроваджує реформи, щоб покращити бізнес-клімат і залучити прямі іноземні інвестиції. Розширення торгівлі та підтримка міжнародних партнерів також сприяють позитивним зрушенням в економіці. Тому важливо зорієнтуватися, куди вкласти гроші під час війни, щоб це забезпечило максимальний результат.
Сфери інвестиційної діяльності
Для гривні 2023 рік виявився періодом стабілізації, перевершивши всі прогнози. Інфляцію вдалося знизити з 26 % до 5,1 % за рік. Завдяки цьому депозити в національній валюті стали вигідними. Дані Міністерства фінансів свідчать, що середні ставки за річними депозитами в гривні на початку 2023-го становили 13,9 % річних. Після оподаткування вкладники отримали б приблизно 11,2 % чистого доходу.
Експерти вважають, що наприкінці 2024 року долар коштуватиме в межах 39–44 грн. Саме ці показники зберегли джерела інвестування в Україні, зміцнивши її економіку в такий непростий час. То куди ж вигідніше вкладати?
Інвестиції в нерухомість
Ринок нерухомості в Україні, попри дії рф, й досі привабливий для інвесторів. Висока потреба в житлових і комерційних об’єктах створює перспективи для значних доходів. Про те, як саме трансформується цей сектор під час війни, ми докладніше писали тут.
Інвестування в житлову нерухомість, зокрема апартаменти і будинки, — перспективний напрям завдяки стабільному попиту. Людям завжди потрібне житло. Під час війни, звісно, зріс попит у тих областях України, де, на думку громадян, безпечніше. Окрім того, на динаміку цін на нерухомість впливає і категорія помешкання. За інформацією порталу «ЛУН», у столиці минулого року ціни на житло преміумкласу знизилися на 9 %, а на квартири економкласу — навпаки, зросли на 14 %.
Попит на комерційну нерухомість, включно з офісами й торговельними площами, також високий. Особливо у великих містах. Зважаючи на знеструмлення, компанії дедалі частіше запрошують працівників до офлайн-формату, гарантуючи світло, інтернет і комфортну для роботи температуру. Про те, що вигідніше — оренда чи придбання комерційної нерухомості, — ми розповіли в цій статті.
Основним ризиком інвестицій у нерухомість є нестабільна економіка та зміни в законодавстві. Варто бути готовими до додаткових податків і відсутності програм підтримки майна, що постраждало від воєнних дій, наприклад. Однак серед переваг — стабільний дохід від оренди й можливість капіталізувати на зростанні вартості нерухомості.
Інвестиції в аграрний сектор
Аграрний сектор — один із найперспективніших напрямів завдяки родючим землям і великому досвіду в сільському господарстві. В умовах війни земля має очевидну перевагу. На відміну від будинків, її не знищити ракетою чи дроном. Тож це вигідні інвестиції в Україні.
Минулого року земельний ринок був доволі пасивним. Проте ціни на ньому однаково піднялися в середньому на 10,4 %, порівнюючи з 2022-м. Це було зумовлено підвищеним попитом, зменшеною пропозицією та інфляцією. На думку експертів, тенденція зростання цін продовжиться й цьогоріч. Особливо зважаючи на початок нового етапу земельної реформи. З 1 січня юридичні особи отримали доступ на ринок, а квота на володіння землею збільшена зі 100 га до 10 тис. га.
Серед найпоширеніших культур для інвестицій — зернові, овочі, фрукти. Вони мають стабільний попит на внутрішньому й зовнішньому ринках. А впровадивши сучасні технології та інновації у сільському господарстві, це дасть змогу підвищити продуктивність і якість продукції.
Інвестиції в ІТ та стартапи
Добряче поміркувавши над тим, у що інвестувати в Україні, ймовірно, ви захочете вкласти гроші в стартап. Ще б пак, адже ІТ-сектор демонструє значний ріст та є одним із найдинамічніших у країні. Інвестиції в ІТ зазвичай дають високі прибутки і швидкий розвиток. А все — завдяки загальному прогресу й амбіціям молодих фахівців. Найперспективнішими напрямами вважаються штучний інтелект (ШІ), блокчейн і фінтех.
Інвестори користуються відповідними платформами, як-от акселератори й венчурні фонди, що дають змогу підтримати перспективні проєкти. Цілком може сприйматися так, ніби цей сектор гарантує «світле майбутнє»: високий дохід, новітні розробки та міжнародну співпрацю. Однак пам’ятайте й про ризики. Зокрема, про високий рівень конкуренції та швидкі зміни у технологіях.
Інвестиції у відновлювану енергетику
2022 року вкладення у відновлювану енергетику досягли 500 млрд дол. Це майже третина середнього щорічного обсягу інвестицій, необхідних для виконання умов Паризької угоди, щоб обмежити глобальне потепління до 1,5 °C. Про це повідомило видання Reuters, посилаючись на дані Міжнародного агентства з відновлюваної енергетики (IRENA).
Проте інвестиції в Україні 2024 року в цей сектор — наразі під питанням. Через воєнні дії приблизно половина об’єктів відновлюваної енергетики перебуває під загрозою повного або часткового знищення. Це підриває процес переходу до чистої енергії. Тому збитки, які завдає вторгнення рф українському й міжнародному бізнесу, неодмінно будуть компенсовані у міжнародних судах.
Загалом Україна має потенціал для подальшого розвитку ринку вітрової енергії. Вона може стати тією платформою, яка впроваджуватиме нові бізнес-моделі й залучатиме іноземні інвестиції після завершення війни. Скажімо, вкладення в сонячну та вітрову енергетику створять стабільний дохід, а залежність від традиційних енергоресурсів зменшиться. Основні ризики — змінність погодних умов і високі початкові витрати.
Інвестиції у виробництво та промисловість
Вітчизняний промисловий сектор і досі є розповсюдженою відповіддю на запитання, в що можна інвестувати гроші. Здебільшого, завдяки кваліфікованим працівникам і потужній виробничій базі. За спільною оцінкою, яку опублікували 23 березня 2023 року уряд України, Група Світового банку, Європейська Комісія та ООН, потреби нашої держави у відновленні та реконструкції зросли до 411 млрд дол.
Передбачається, що витрати на ці роботи розтягнуться на 10 років. Їх будуть покривати й державним коштом, і приватними джерелами. Поширені галузі для інвестування грошей — машинобудування, хімічна промисловість і текстиль. Адже їхня продукція стабільно затребувана.
Інвестиції в освіту і медицину
Попит на якісну освіту й медичні послуги в Україні зростає. Тому це ще один розповсюджений напрям, куди можна вкласти гроші. Наразі ці галузі активно розвиваються. У зв’язку з цим є чимало перспектив для інвестицій у проєкти, мета яких — зберегти здоров’я нації та зміцнити її інтелектуальний потенціал. Що більше вкладень у цю галузь, то швидше медична та освітня системи України стануть стійкими. У цьому зацікавлені й інвестори, і громадяни.
Приватні школи, університети та клініки мають високий попит, тому гарантують стабільний дохід у разі інвестицій у них. А завдяки впровадженню інноваційних технологій в освіту і медицину підвищується якість послуг. При цьому уряд пропонує різноманітні програми підтримки приватного сектору в галузях освіти і медицини, як-от пільгові умови та фінансову допомогу.
Інвестиції у фондовий ринок
Чи є ще варіанти, куди інвестувати в Україні 2024 року, якщо всі вищезгадані вам не до душі? Авжеж! Фондовий ринок — це фінансовий майданчик для укладення угод купівлі-продажу акцій, облігацій та інших документів. Його учасниками є продавці й покупці на біржах і в позабіржовій торгівлі. Ринок функціонує на принципах конкуренції та співпраці, а основним товаром тут є цінні папери.
Цей сектор ще має іншу назву: прямі інвестиції. Він працює відповідно до суворих стандартів, що гарантують належний облік і виконання угод. Діяльність ринку контролюють регуляторні органи. Вони запобігають порушенням, як-от розголошення інсайдерської інформації, шахрайство чи маніпуляції з цінами на активи.
Купуючи акції, ви отримуєте прибуток на різниці між ціною купівлі та продажу. Цінні папери таких компаній, як-от Apple, Facebook і Microsoft, дали змогу людям, які повірили в їхній успіх, суттєво заробити. Окрім того, деякі акції приносять інвесторам додатковий дохід як дивіденди. Вітчизняний фондовий ринок також перспективний. Є змога обрати із широкого спектра акцій та облігацій, що охоплюють різні рівні дохідності й ризиків.
На фондовому ринку працюють чимало платформ для торгівлі зі зручними умовами для інвесторів. Головне — обрати ту, яка буде вам зрозуміла й комфортна для виведення коштів. Основною перевагою цього методу є можливість накопичити високі доходи та урізноманітнити інвестиційний портфель. Однак будьте готові, що доведеться стежити за змінами на ринку, переглядати відсоткові ставки та нововведення у законодавстві, зокрема щодо оподаткування таких надходжень.
Депозити в банках
Депозитні вкладення — один із найстабільніших і найбезпечніших способів, куди вигідно вкладати гроші. Вони збережуть ваш капітал, хоча й передбачають переважно низьку дохідність. В Україні ці прямі інвестиції можна здійснювати навіть через мобільні застосунки відомих банків. Вони різняться не лише за валютою (гривня, долар, євро), а й за тривалістю (місяць, пів року, рік тощо). А ще можна обрати зручний спосіб збереження капіталовкладень (з правом дострокового зняття / без такого права / зі зняттям на карту щомісяця або накопиченням до завершення дії депозиту).
Ставки депозитів варіюються залежно від терміну й валюти. Згідно з даними Мінфіну 2024 року (для депозитів у гривні), у Монобанку це 15 % річних, у ПриватБанку — 14 %, 13 % пропонує ПУМБ та 12,75 % — Ощадбанк. Це найрозповсюдженіші варіанти серед українців. У менш відомих фінансових установах йдеться і до 16 % річних.
Обираючи, куди краще вкладати гроші, знайдіть надійний банк, хай навіть і з дещо нижчою ставкою. Зверніть увагу на перелік установ, які захищає Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Скажімо, на період воєнного стану було ухвалено закон про 100 % відшкодування. Після його завершення гарантуватимуть збереження 600 тис. грн за внесками людини в одному банку.
Підсумуємо
Зрештою, на запитання, як інвестувати в Україні, є чимало відповідей. І стосується це різних секторів економіки. Навіть у період повномасштабного вторгнення українці й далі вкладають кошти в очікуванні відбудови. Нерухомість, аграрний сектор, ІТ, відновлювана енергетика, промисловість — і це, звісно, не весь перелік. Тож кожен інвестор знайде ту галузь, що відповідає його інтересам та цілям.
Перспективи розвитку української економіки цьогоріч обнадійливі. Крім того, урядові програми підтримки інвестицій створюють сприятливий бізнес-клімат для іноземних і місцевих інвесторів. Змінюватися можуть законодавство, ставки в банках і вподобання. Проте незмінно стійкою є віра у перемогу України та її майбутнє.
Вигідно вкладати кошти легко з OLX!