Малий та середній бізнес у 2024-му

Стан малого та середнього бізнесу

Чи розмірковували ви коли-небудь над тим, у якому стані перебуває нині малий та середній бізнес (МСБ)? А OLX уже знає відповідь! Цьогоріч, попри війну, майже 80% малих і середніх підприємств в Україні планують розширюватися, зокрема й залучаючи для розвитку додаткове фінансування.

Такі оптимістичні дані експертного дослідження «Індекс настроїв малого бізнесу» оприлюднила Європейська Бізнес Асоціація (EBA) та проект Unlimit Ukraine за підтримки OLX Україна та ПриватБанку, Міністерства цифрової трансформації України, Офісу з розвитку підприємництва та експорту, «Дія.Бізнес».

Чим ще поділилися у рамках проведеного EBA дослідження власники бізнесів, докладніше з’ясуємо у цій статті.

Трохи цифр

За результатами дослідження, загальний показник «Індексу настроїв малого бізнесу» підвищився, досягнувши 2,5 бала із 5 можливих. Він, хоч і залишається у негативній площині, але є вищим, аніж у попередні роки. Це свідчить про незначне, однак все-таки покращення в МСБ. Значно більше підприємців тепер оцінюють стан власного бізнесу як задовільний, а незадоволених респондентів помітно поменшало.

Вагомим фактором є й те, що 79% опитаних планують розширення бізнесу. З них 30% мають намір відкрити нові напрями діяльності, а 14% — вийти на міжнародний ринок. Побільшало й підприємців, які планують залучати кошти на розвиток власної справи — до 80% цьогоріч проти 67% у 2023-му. На які джерела доходу покладаються власники? Зазвичай йдеться про особисті фінанси (40%), частково — про гранти (20%), позики (12%) та подекуди зовнішні інвестиції (9%).

Індекс настроїв малого бізнесу | OLX.ua

Зафіксовано також і незначне збільшення інтересу до отримання позик та інвестицій. Тож дещо зміцнилася довіра до інституцій, що їх надають. Притім, що бажання залучати кошти через кредитування залишається помірним, спостерігаємо позитивніше сприйняття можливостей отримання кредитів. Ми помітили, що кількість підприємців, які вважають банківське кредитування недоступним, знизилася із 59% 2022 року до 42% зараз. Зросла й кількість тих, хто визнає кредитування доступним, — із 10% до 19%.

«ПриватБанк обслуговує 61% усіх підприємців України та 45% юридичних осіб. Станом на сьогодні майже 200 тис. бізнес-клієнтів банку вже мають розраховані пропозиції сумою 500 млрд грн на нове кредитування», — прокоментувала Оксана Куцоконь, керівниця напрямку масового бізнесу ПриватБанку.

Значну увагу приділено й цифровій трансформації. А саме тому, як підприємці використовують диджитал-інструменти для бізнесу. 67% опитаних користуються цифровими каналами для продажу власних товарів або послуг, із яких 15% здійснюють продажі лише онлайн. Це підкреслює тенденцію до розширення ринку онлайн-торгівлі та важливість цифрових каналів у сучасному бізнес-середовищі. Однак, попри високий рівень адаптації до цифрового світу, частина підприємств (33% опитаних) і досі не використовують такі канали.

За словами Ігоря Сироватка, керівника департаменту клієнтського сервісу OLX в Україні та Центральній Азії, це вказує на потребу в подальшому підтриманні та стимулюванні бізнесу до переходу в онлайн. Тут важливий комплексний підхід: сприяння держави, освіта, фінансування, технічна допомога та розвиток інфраструктури для електронної комерції. Ми розуміємо, що це потребує часу й зусиль.

Про що це свідчить

Оптимізм українського бізнесу зростає. Це помітно, зокрема, й у збільшенні частки тих, хто очікує на результати докладених зусиль вже у найближчому майбутньому. Така динаміка вказує й на адаптацію бізнесу до складних економічних умов і пошук нових можливостей для розвитку.

Однак низька купівельна спроможність, бойові дії та нестабільність економіки все ще залишаються серйозними викликами для підприємців. Ці чинники негативно впливають на загальний стан справ та потребують відповідних заходів для мінімізації їхнього впливу.

Вплив негативних факторів на роботу бізнесу | OLX.ua

Зокрема, Анна Дерев’янко, виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації, наголошує на важливості діалогу між бізнесом і владою, щоб завдяки стійким та лояльним відносинам зміцнювати нашу економіку.

Комплексну підтримку надає і програма Unlimit Ukraine — платформа для розвитку малого та мікробізнесу. Йдеться про освітні заходи, консультації, участь у програмах міжнародної співпраці тощо. Усе це системно сприяє розвитку підприємництва та зміцнює економіку загалом.

Висновок

Повномасштабне вторгнення, безперечно, внесло корективи в роботу малих і середніх підприємств. Варто уважно поспостерігати за цим сектором. Адже будь-яка різка зміна надалі може спричинити небажані наслідки. Загалом результати «Індексу настроїв малого бізнесу» за 2023 рік демонструють покращення показників, що свідчить про стійкість підприємництва України за будь-яких обставин. Однак є і необхідність підтримки МСБ, адаптації до сучасних викликів та використання всіх можливостей цифровізації для розвитку й масштабування.

Спільними зусиллями держави, підприємництва та інвестицій можна досягти значного прогресу в цьому напрямку, гарантувавши стале зростання та процвітання малого та середнього бізнесу в Україні.

    Вашу заявку відправлено
    Помилка