Пасіка як бізнес: як займатися бджільництвом
Зміст
- Особливості ринку в Україні та сучасний стан галузі
- Чому варто зайнятися бджільництвом
- Можливі ризики бізнесу на бджолах
- Початкові інвестиції в пасіку
- З чого почати бізнес на бджолах
- Як вибрати оптимальне місце для пасіки
- Як вибрати систему вуликів
- Основні технології збору меду
- Скільки можна заробляти на власній пасіці
- Супутній дохід від власної пасіки
- Як і де реалізувати готову продукцію
Екотренди й мода на здоровий спосіб життя продовжують завойовувати світ, а суперфуди все частіше з’являються на столах українців. Один із найпопулярніших таких продуктів — це мед. Люди, що дбають про своє здоров’я, здебільшого добре знають властивості гречаного чи липового меду, чим корисне споживання пилку.
Попит на продукти бджолярства росте. Тож бджільництво як бізнес доволі швидко окуповується. А якщо все організувати правильно, тоді пасіка ще й не потребуватиме багато зусиль із боку власника.
Особливості ринку в Україні та сучасний стан галузі
Бджільництво в Україні завжди залишалося популярним і приносило хороший прибуток. За даними Мінагрополітики, Україна — один із п’яти головних експортерів меду у світі. До початку війни в країні було зареєстровано понад 45 тисяч пасік в усіх областях, а також понад 2 млн бджолосімей.
Зараз потенціал галузі дещо скоротився. Чимало пасік було зруйновано, зокрема в Херсонській, Запорізькій, Харківській, Миколаївській областях, де промисел було особливо розвинуто. На окупованих територіях поля не засівалися медоносами, що теж погіршило ситуацію в сегменті. Проте навіть це не завадило бджолярству залишатися в переліку найбільш перспективних варіантів бізнесу.
Мед з українських пасік має чималий попит у світі. Основними закупниками продуктів українського бджільництва в довоєнний період були Німеччина і США. На думку експертів, у найближчому майбутньому ситуація на світовому ринку не надто зміниться — попит на суперфуд з українських пасік залишатиметься. Тобто є сенс активно працювати над відновленням потенціалу вітчизняного бджолярства.
Регіони України, що традиційно постачають пасічникам бджолопакети та бджоломаток (Полтавщина, Хмельниччина, карпатські області), не зазнали серйозних руйнувань і можуть забезпечити початківців матеріалом для запуску власної пасіки.
Чому варто зайнятися бджільництвом
Хоч спершу пасіка для початківців може видаватися чимсь незрозумілим і надто важким, проте досвідчені бджолярі знають, що в цього різновиду бізнесу є чимало переваг:
- не найвища вартість запуску, якщо порівнювати з іншим бізнесом;
- управління процесом не потребує великих зусиль;
- не надто високий рівень конкуренції;
- висока окупність.
Прибуток з одного вулика залежить від кількості отриманих за рік бджолопродуктів. Їхня кількість залежить від різних чинників. Середній мінімум меду, що можна зібрати за рік, — від 15 до 30 л. Якщо застосувати новітні технології, тоді цю кількість можна збільшити до 100 л із вулика. Кількість зібраних пилкових гранул може сягати від 2–3 до 10 кг. А тепер подивіться, скільки коштують ці продукти в оголошеннях на OLX й одразу зрозумієте, чому варто зайнятися цим різновидом бізнесу.
Можливі ризики бізнесу на бджолах
Будь-який бізнес, окрім переваг, передбачає і певні потенційні ризики. Пасічництво — не виняток. Успіх бізнесу на бджолах залежить не тільки від пасічника чи налагодженого ринку збуту. Роль також відіграють інші чинників:
- хвороби комах;
- загибель бджолосім’ї в надто холодну зиму;
- недостатня кількість медоносів і поганий врожай меду;
- крадіжка чи пошкодження вуликів стихією.
Ще одна небезпека, що в останні роки спричиняє занепокоєння всіх пасічників — зловживання аграрною хімією не тільки на промислових полях, але й у приватних садибах. Пестициди та інша хімія для обробки рослин веде до загибелі комах.
Однак, якщо до облаштування пасіки підійти обдумано, тоді навіть такі ризики можна звести практично до нуля.
Початкові інвестиції в пасіку
Запустити будь-який бізнес із нуля — це завжди певні фінансові вкладення. Початківці насамперед цікавляться, скільки коштує вулик. Проте це далеко не єдина витратна стаття на етапі облаштування пасіки.
У процесі організації бізнесу на бджолах із нуля доведеться витратити кошти на:
- бджолопакети (невеликі відводки комах із маткою, 3–4 рамками розплоду й запасом меду);
- вулики (бувають різних видів, тож і коштують по-різному);
- костюм пасічника;
- пасічні інструменти (скребок, щітки, стамески, вилочки, ніж для стільників тощо).
Серед оголошень на OLX періодично з’являються пропонування від бджолярів, які виставляють на продаж готові пасіки з бджолами, укомплектовані всім необхідним. Так за раз можна придбати все, що знадобиться для бджолиного бізнесу.
З чого почати бізнес на бджолах
Чимало пасічників-початківців розпочинають свій бізнес, як хобі — з купівлі 4–5 вуликів. Проте якщо мета — одразу отримувати стабільний високий дохід, тоді до організації власної справи варто підійти обдумано, крок за кроком:
- Скласти бізнес-план на бджільництво.
- Визначитися з місцем під майбутню пасіку.
- Придбати необхідне обладнання та інструменти для бджільництва.
- Облаштувати зручну майстерню пасічника.
На початковому етапі організації власної справи потрібно визначитися з форматом бізнесу на бджолах. А він може бути:
- Домашнім — 10–50 бджолосімей, що можна розмістити на дачі чи в саду. Передбачає мінімальні витрати на організацію та утримання. Основний дохід — з роздрібної торгівлі.
- Середнім — від 600 до 2500 сімейств комах. Для такої пасіки знадобиться велика ділянка землі, помічники. Дає змогу реалізовувати продукцію як у роздріб, так і гуртом.
- Промисловий — від 2500 бджолосімей. Варіант додаткового бізнесу для підприємств, що займаються вирощуванням культур-медоносів (гречка, соняшник, ріпак) на великих площах і не застосовують небезпечну для комах хімію.
Якщо це бджолярство для початківців, тоді оптимальним варіантом для бізнесу може стати пасіка до 100 вуликів.
Як вибрати оптимальне місце для пасіки
Правильно вибране місце під пасіку — основа майбутнього бізнесу. Оптимальний варіант — простора суха ділянка, бажано під невеликим нахилом, де не буде затримуватися вода. Вулики краще розташовувати поблизу дерев чи високого паркану, котрі взимку захистять бджіл від сильних вітрів, а влітку — від палючого сонця.
Поблизу вуликів (в радіусі 1,5–3 км) мають рости медоноси. Важливо, щоб це були рослини різного періоду цвітіння. Відповідним варіантом може стати ділянка поблизу фермерських господарств чи лісництв. А ось великих ферм, промислових об’єктів поряд краще уникати. Також важливо, щоб у радіусі 6 км не було інших пасік.
Як вибрати систему вуликів
Важливо одразу визначитися із системою вуликів, щоби потім не довелося її міняти. Це можуть бути вулики таких типів:
- Дадана-Блатта — мобільні, подобаються бджолам, але дещо складні в обслуговуванні для початківців.
- Лангстрота-Рута — розбірні, складаються з корпусу й рамок, найбільш популярні, зручні в роботі для пасічників без великого досвіду.
- Лежаки — популярні серед початківців, але такі вулики доволі важкі й масивні, тому не піходять для тих, хто планує облаштувати мобільну пасіку.
Який варіант вибрати, залежить від специфіки майбутньої пасіки.
Основні технології збору меду
Наскільки прибутковим буде бджолярство як бізнес, залежить від кількості зібраного меду. А на цей показник впливає технологія медозбору. Розрізняють 2 основні технології:
- осілий метод збору меду — вулики стаціонарні, постійно залишаються на одному місці, такий варіант передбачає менше роботи для пасічника, але для бізнесу не найкращий вибір, оскільки пасіка зазвичай дає не надто багато меду;
- кочовий метод — упродовж року пасіку переміщають у різні місця, ближче до медоносів; така технологія дає можливість зібрати більше продуктів бджільництва.
Кожен із варіантів має свої особливості, що варто врахувати на етапі формування бізнес-плану й визначення рентабельності пасіки.
Скільки можна заробляти на власній пасіці
Потенційний прибуток від пасіки зазвичай залежить від суми, що вкладено в розвиток бізнесу. Якщо закупити більше бджолосімей дорогих елітних порід, можна відкачати й реалізувати більше меду. А отже і більше заробити.
Одне з найпопулярніших запитань людей, які тільки думають зайнятися бджільництвом: «Скільки меду можна зібрати з одного вулика?». Рентабельність такого бізнесу може становити від 50 до 200%. Усе залежить від правильності облаштування пасіки та відсутності форс-мажорів.
Якщо все зроблено грамотно, то за рік від однієї бджолосім’ї можна дістати до 20 літрів меду. Однак перш ніж замахнутися на величезну пасіку, варто достеменно підрахувати, у яку суму обійдеться догляд за бджолами впродовж року й чи буде у вас достатньо часу і трудових ресурсів на це.
Супутній дохід від власної пасіки
Бджільництво як бізнес — це не лише прибуток від реалізації меду. Пасічник також може заробляти на продажі й інших бджолопродуктів, зокрема:
- пилок;
- маточне молочко;
- прополіс;
- віск.
До того ж чимало досвідчених пасічників будують бізнес на вирощуванні бджоломаток і реалізації племінного матеріалу. Тож пасіка — це справді слушний варіант прибуткової власної справи.
Як і де реалізувати готову продукцію
Це один із головних страхів пасічників-початківців. Проте в наш час із реалізацією продуктів бджільництва немає жодних проблем. Свій товар можна продавати через інтернет-магазин, на ярмарках, відкрити власну торгову точку, постачати свою продукцію в магазини чи заклади сегменту HoReCa. А якщо надумаєте продати свою пасіку чи купити ще одну, то на поміч прийде бізнес сторінка OLX. Тут ви знайдете чимало корисної інформації, що допоможе на етапі розвитку власної справи.