Помилки бізнесменів-початківців: як оминути

Помилки бізнесменів-початківців: як оминути | OLX.ua

Уявімо, що ви розпочинаєте власну справу, інвестуєте час та гроші, збираєте команду і навіть здобуваєте перших клієнтів. Здавалося б, успіх не за горами. Та от раптом виникає одна проблема, інша — і, зрештою, все йде не за планом. Для початківця управління бізнесом — справа зазвичай кропітка й заплутана. І це супроводжується цілою низкою труднощів. Їх, звісно, можна уникнути, якщо знати, як саме. Тож у статті розповімо про найрозповсюдженіші помилки підприємців на старті, а ще залюбки поділимося знаннями й досвідом, щоб ви могли їх оминути.

Стаття написана експертами OLX в рамках нової освітньої платформи для підприємців PrivatBank Business Platform.

Невідповідний вибір ніші

«Що ж обрати?» — запитання, з яким зазвичай зіштовхується чи не кожен бізнесмен-початківець. Один із перших і вирішальних кроків створення власної справи — визначити, з чим працювати. Адже перспективна чи трендова ніша підійдуть не всім і не завжди. Тож на що тут звернути увагу?

Проаналізуйте потреби ринку. Початківці більше схильні до необдуманих рішень. Скажімо, для когось кафе з екзотичною кухнею може здатися привабливою ідеєю. Та це навряд чи виправдає очікування у спальному районі невеликого містечка. Відтак щонайперше проаналізуйте потреби потенційних клієнтів і ретельно дослідіть тенденції. Для цього доцільно провести опитування серед аудиторії, а ще стежити за форумами й соцмережами. Зорієнтуйтеся, які продукти і послуги поширені зараз. Всюди шукайте довгостроковий потенціал.

Дослідіть конкурентів. Інша поширена помилка — недостатній аналіз конкурентів. Економіка та управління бізнесом у такому разі потерпатимуть від нестачі споживачів і значних фінансових втрат. Зрештою, компанія не витримає конкуренції та зникне з ринку. Щоб цього не сталося, слід розуміти, хто з вами працює. З’ясуйте, які продукти або послуги вони пропонують, які сильні та слабкі сторони мають.

Дослухайтеся до себе. Не завадить оцінити й власні ресурси. Бізнес значно ефективніше функціонуватиме, якщо ви розбиратиметеся в його процесах. Тож подбайте про те, щоб отримати достатньо знань і навичок для роботи в конкретній сфері. Можливо, варто відмовитися від того, на чому зовсім не розумієтеся, хоч це й здається прибутковим? Спрацьовують ті проєкти, в які вкладають душу й любов.

Пам’ятайте: визначення ніші — основа успішного підприємництва. Тому виділіть достатньо часу, щоб дослідити всі необхідні складові. Так ви закладете добрий фундамент для власної справи.

Економіка та управління бізнесом | OLX.ua

Недостатнє планування

Своєрідною дорожньою мапою, завдяки якій можна уникнути чималої кількості помилок, є бізнес-план для початківців. Це документ, що визначає цілі, стратегії та дії, необхідні для того, щоб досягти успіху. Без докладного планування ви ризикуєте зіткнутися з численними проблемами вже на початковому етапі.

Типові помилки у плануванні

  • Нереалістичні прогнози. Підприємці інколи тяжіють до максималізму й прагнуть реалізувати все й одразу, недооцінюючи витрати. Як наслідок — фінансові труднощі вже на початку.
  • Недостатній аналіз ринку та конкурентів. Так, знову повертаємося до цього пункту, оскільки оцінювання ніші — вагомий крок для формування успішної стратегії.

Щоб цього уникнути, насамперед розробіть чіткий план дій на кожен етап розвитку бізнесу. Реально оцініть фінансові потреби й можливості, візьміть до уваги потенційні витрати й подбайте про достатнє фінансування на старті. А ще — на основі помилок конкурентів і білих плям у ніші продумайте, як бути на крок попереду.

Недооцінювання фінансових потреб

Реальність така, що однією з основних причин проблем у компаніях є гроші. Зокрема, невідповідний їх розподіл. І це може статися навіть із досвідченими підприємцями. Для управління бізнесом знадобиться ретельний підхід до фінансів. Чи знаєте ви, скажімо, які витрати можуть неочікувано з’явитися на шляху? Є чимало того, що слід врахувати ще на етапі планування. То з чого ж розпочати?

Насамперед продумайте всі основні витрати на запуск справи:

  • оренда приміщення;
  • обладнання й матеріали;
  • заробітна плата;
  • маркетинг і реклама;
  • ліцензії та дозволи.

Їх зафіксуйте у фінансовому плані. Так ви з’ясуєте, яка сума знадобиться на початку. Недостатнє фінансування на старті створюватиме проблеми навіть за найменших труднощів. Тож подбайте, щоб коштів вистачило на покриття базових потреб. Бізнес-план для початківців — це чітко продуманий кожен етап. А одна з найпоширеніших помилок — нереалістичні фінансові прогнози та занадто оптимістичні очікування щодо прибутків. Щоб цього уникнути, потрібно реально оцінити власний потенціал. За необхідності проконсультуйтеся зі спеціалістами.

Серед вагомих складових, про які подекуди забувають початківці, є гроші про запас. Не мати резервного фонду на випадок кризових ситуацій — неабиякий ризик. Адже так можна спокійніше пережити перші місяці або навіть роки становлення бізнесу.

Помилки у тайм-менеджменті

Чи тільки гроші та стратегії визначають успіх? Насправді ефективне управління бізнесом — це не лише про фінанси та план дій, а й про ефективний тайм-менеджмент. Для початківців підприємництво іноді перетворюється на нескінченну гонитву та розв’язання нагальних питань. Внаслідок цього вони доволі часто втрачають стратегічне бачення і навіть вигорають. Чому так стається?

  • Невміння розставляти пріоритети. Початківці здебільшого намагаються зробити все й одразу. Так виникає перенавантаження. Щоб цього уникнути, доцільніше зосереджуватися на довгострокових цілях, а не витрачати час на деталі, що не вплинуть на ефективність справи.
  • Надмірна зайнятість оперативними завданнями. Фокус на рутині заважає спланувати комплексно. Тож не намагайтеся проконтролювати всі процеси. Зосередьтеся на стратегії розвитку бізнесу.
  • Відсутність делегування повноважень. Чимало підприємців вважають, що мають працювати самостійно. Адже ніхто не може виконати роботу так само добре, як і вони. Впізнали себе? Такий спосіб мислення не лише недієвий, а й шкідливий. Розподіл обов’язків дасть вам змогу зосередитися на стратегічних питаннях, про що йшлося вище.

Завдяки тайм-менеджменту ви збережете фокус на розвитку бізнесу та уникнете втрати мотивації. За такого підходу компанія буде стабільно рости й отримувати бажані результати.

Нечітка маркетингова стратегія

«Чому мене не знаходять? Адже мій продукт набагато якісніший, ніж у конкурентів». Це одне з поширених питань серед тих підприємців, які недооцінюють роль маркетингу. Без чіткої маркетингової стратегії навіть найкращий товар залишиться непоміченим. Вона визначає, як саме просуватимуть продукт чи послугу, які канали комунікації задіюватимуть та які повідомлення передаватимуть аудиторії. Продумавши це, ви ефективніше використовуватимете ресурси та швидше досягнете поставлених цілей.

  • Переважно підприємці припускаються типових помилок:
  • ігнорують аналіз ринку;
  • недостатньо уваги приділяють брендингу;
  • не оптимізують канали просування;
  • ставлять перед собою нереалістичні очікування;
  • застосовують неякісні рекламні матеріали тощо.

Окрім того, якщо початківець обирає створення власного бізнесу офлайн (скажімо, фізичний магазин), то він може вирішити, що рекламувати товар в інтернеті — недоцільно. Насправді ж це не так. Ігнорувати онлайн-присутність у мережі — ще одна типова помилка. У сучасному світі цифрові канали стають основними платформами для залучення клієнтів. Тож активно використовуйте інструменти онлайн-маркетингу, зокрема SEO, контент-маркетинг, соціальні мережі та PPC-рекламу.

створення власного бізнесу | OLX.ua

Лише платні рекламні кампанії

Це може бути ризикованим для бізнесу. Платні канали, як-от Google Ads чи Facebook Ads, іноді швидко витрачають бюджет. Особливо в разі, якщо кампанії не налаштовані якісно. Ба більше, ефективність такого методу просування варіюється залежно від ринкових умов, тому це нестабільно у довгостроковій перспективі. Як бути?

Задля досягнення успіху поєднуйте органічний і платний маркетинг. Перший охоплює SEO, створення цікавого та корисного контенту, активність у соціальних медіа. Це не лише знижує залежність від платної реклами, а й створить додаткову цінність для клієнтів. А ще — оптимізує маркетинговий бюджет. Тож дійте комплексно, щоб досягти кращих результатів.

Нерозуміння потреб аудиторії

Знати потенційного споживача — це ґрунт, база, фундамент. Розуміючи потреби та інтереси клієнтів, ви створюватимете продукти і послуги, що відповідатимуть їхнім очікуванням. Будуючи, крім того, ефективніші маркетингові кампанії. Які помилки можуть виникати на цьому етапі?

Авжеж, недостатній аналіз ЦА. Ми вже з’ясували, що бізнесмен-початківець схильний недооцінювати дослідження ринку. Тож зазвичай він ігнорує опитування, не читає відгуків (а негативні й зовсім видаляє) та не стежить, як справи у конкурентів і які тенденції в ніші загалом. У результаті він ризикує пропонувати продукти або послуги, які не знайдуть власного споживача. Щоб цього уникнути, регулярно збирайте зворотний зв’язок від клієнтів, аналізуйте всі коментарі та проводьте маркетингові дослідження.

Ігнорування правових аспектів

Мабуть, не буде відкриттям, що юридична грамотність є основою успішного ведення власної справи. Штрафи, судові процеси, ризик закриття бізнесу — і це не весь перелік того, з чим можуть зіткнутися підприємці. Тож варто знати основні законодавчі вимоги, що стосуються вашої сфери діяльності.

Зверніть увагу на дві типові помилки на старті.

  • Відсутність необхідних ліцензій. Деякі види діяльності зобов’язують пройти перевірку й отримати спеціальний дозвіл. У разі роботи без такого документа компанію можуть оштрафувати або й взагалі закрити. Тож перевірте, чи ваша ніша не передбачає подібних умов.
  • Невідповідність вимогам законодавства. Відкривши власну справу, стежте й надалі за юридичними змінами. Адже відтепер необхідно дотримуватися всіх актуальних нормативних актів і правил, що регулюють вашу діяльність. Сюди, зокрема, входять податкові вимоги та трудові закони.

Ви могли подумати: «Невже бізнес для початківця потребує юридичної освіти?». Звісно, ні. Будь-які правові питання допоможе владнати кваліфікований юрист. Та мати хоч якесь розуміння бажано.

бізнес для початківця| OLX.ua

Нехтування реєстрацією ТМ / бренду

Захист інтелектуальної власності — значна частина керування виробництвом. Будь-хто може використати вашу ідею або продукт. Тож, реєструючи бренд / торговельну марку, ви захищаєте бізнес від конкурентів. Окрім того, це підвищує довіру клієнтів до продукту, оскільки свідчить про надійність компанії.

До чого призводить відсутність реєстрації бренду? Насамперед до втрати прав на нього. Адже за потреби ви не зможете їх довести. Іноді трапляються й судові позови. Це позначається на доході. Тож, особливо якщо плануєте масштабуватися, заздалегідь про все подбайте.

Невміння керувати командою

Ви успішно подолали старт, а продукт уже навіть має поціновувачів? Так тримати! Здавалося б, що може піти не так? Скажімо, неякісне управління. Адже від керівника значною мірою залежать продуктивність, мотивація та задоволеність роботою. А це в результаті впливає на успіх компанії.

Чого варто уникнути?

  • Відсутності чіткої структури та розподілу обов’язків. Якщо співробітники не знатимуть своїх конкретних завдань та обов’язків, їхня увага розсіюватиметься на побіжні питання. Зрештою, впаде ефективність кожного зокрема та бізнесу загалом. Тож сформуйте перелік вимог до роботи працівників та інформуйте їх у разі будь-яких змін.
  • Недостатньої комунікації з працівниками. Це призводить до нерозуміння цілей компанії, а відтак — знижує мотивацію. Регулярно спілкуйтеся з командою. Розповідайте їм про результати вашої спільної діяльності, діліться здобутками та планами. Не забувайте дякувати за роботу, щоб вони відчували власну причетність до успіху.

Залучіться підтримкою HR-менеджерів. Вони візьмуть значну частину управління штатом на себе. Зокрема, допоможуть чітко визначити ролі та обов’язки, стежитимуть за ефективністю працівників. А ще не забувайте розвивати лідерські навички. Ви маєте бути сильною та вмотивованою особистістю, щоб заряджати команду на нові звершення.

 управління бізнесом| OLX.ua

«Все сам!»

Ми вже зазначали, що одним із чинників невдач у бізнесі є спроба працювати самотужки. Чому це неефективно?

Виснаження та стрес. Коли підприємець-початківець намагається взяти на себе всі завдання, він відчуватиме тиск і надмірне навантаження. Це може стати причиною фізичного та емоційного вигорання. Постійний стрес і втома знижують продуктивність. З часом це негативно вплине на всі бізнес-процеси, від якості продукту до рівня обслуговування клієнтів. Окрім того, така тривала поведінка призводить до серйозних проблем зі здоров’ям.

Зниження якості роботи. Чимало завдань потребують спеціалізованих знань і навичок. Певна річ, одна людина не може знати та вміти все. Прагнучи працювати самостійно, підприємець у результаті отримає неякісний продукт чи послугу.

Брак інновацій і розвитку. Чи буде час на стратегічне планування, якщо постійно керувати всіма справами водночас? Навряд. Так керівник наражає компанію на втрату конкурентоспроможності. Не маючи достатньо часу, щоб проаналізувати впровадження нових ідей, підприємець гальмує розвиток бізнесу. Зрештою, стає вкрай складно масштабуватися.

Тож успішне управління бізнесом неможливе без делегування завдань і співпраці. Довіряйте команді, а самі зосередьтеся на тому, як розвинути продукт чи послугу.

Надмірне прагнення до ідеалу

Зазвичай тотальний перфекціонізм — ворог будь-якої діяльності. Постійна гонитва за ідеалом затримує виробничі процеси та заважає ухвалювати оперативні рішення. Особливо шкідливою є ця практика на старті бізнесу. Адже саме тоді вирішальними є гнучкість і швидка адаптація.
Які ще негативні наслідки перфекціонізму?

  • Зайві витрати.
  • Перевантаження команди.
  • Зниження мотивації.
  • Погіршення клімату в колективі.
  • Відставання від конкурентів.
  • Втрата ринкових можливостей.

Не витрачайте час на дрібні деталі, зокрема перебуваючи лиш на старті підприємницького шляху. Зосередьтеся на тому, як ефективніше керувати справою, і подбайте про динамічний розвиток компанії.

Небажання навчатися й адаптуватися

«Спочатку думав, що знаю все, а потім зрозумів, наскільки я помилявся». Світ бізнесу динамічний і постійно змінюється. Тому, щоб ефективно вести власну справу, необхідно системно розвиватися. Скажімо, деякі початківці вважають, що достатньо один раз проаналізувати ринок на старті, щоб надалі досягати успіху. Проте цього замало. Ваше завдання тепер як підприємця — стежити за новими тенденціями та змінами в ринкових умовах. Інакше ви втратите конкурентоспроможність.

Ще одна помилка — небажання адаптовуватися. Стаючи негнучкою, компанія марнує можливості, щоб впровадити нові технології та методи. А вони могли б підвищити ефективність діяльності. Тож постійно навчайтеся та інвестуйте в інновації. Так ви збережете місце в ніші, а бізнес буде стало зростати.

Підсумуємо

Уникнути помилок на старті бізнесу — цілком можливо. Достатньо знати, на що звертати увагу. Дослідження ринку, чіткий бізнес-план для початківців, ефективний тайм-менеджмент і розуміння потреб клієнтів закладуть міцні основи для подальшого розвитку. А завдяки натхненню та гнучкості ви адаптуєтеся до будь-яких змін і, зрештою, досягнете успіху.

Керувати бізнесом легко з OLX!

PrivatBank Business Platform

Читайте інші статті на освітній платформі для підприємців та реєструйтесь на курс Школа Експорту, який допомогає компаніям та ФОП підготуватися для експортної діяльності.

    Вашу заявку відправлено
    Помилка