Що таке електронний цифровий підпис, та навіщо він потрібен

Що таке електронний цифровий підпис | OLX.ua

Електронний цифровий підпис — це аналог традиційного, який ви ставите на паперових примірниках. Він гарантує, що документ не був змінений після того, та підтверджує авторство. Зазвичай використовується задля безпеки, зокрема і транзакцій, в інтернеті.

На перший погляд, ймовірно, сприймається як щось абстрактне та складне, однак насправді є однією з тих речей, які полегшують наше життя у цифровому світі. Чому це необхідно? Сьогодні ми постійно взаємодіємо з різними онлайн-сервісами, банками, державними органами тощо. Тож важливо підтверджувати свою особу, адже йдеться про безпеку документів. Аби уникнути можливої плутанини та шахрайства в онлайн-середовищі, електронний цифровий підпис (ЕЦП) має стати надійним союзником. У цій статті розповімо, що це та для чого може знадобитися.

Що таке електронний підпис

Це особливий код, який дозволяє підтвердити автентичність електронного документа та ідентифікувати особу, що його створила. Він використовується для забезпечення конфіденційності та цілісності інформації у цифровій формі.

Такі підписи необхідні бізнесу, державним установам та фізичним особам, які укладають угоди в електронній формі. Насамперед цей інструмент рятує від різних неприємностей. Скільки разів, скажімо, ви витрачали час, щоб підписати важливий документ онлайн? Створення ЕЦП спростило цей процес, зробивши його безпечним та зручним.

Що таке електронний підпис | OLX.ua

Як виглядає ЕЦП

Електронний цифровий підпис ви, очевидно, не зможете побачити або ж торкнутися його у фізичному світі. Він складається з математичних алгоритмів та кодів, що відповідають за шифрування та розшифрування даних. Кожен такий зразок містить дві складові: відкритий і закритий ключ. У чому їхні основні відмінності?

Відкритий є загальнодоступним та використовується для перевірки підпису. Ви отримуєте його у вигляді індивідуального ідентифікатора або адреси. Закритий ключ натомість є особистим і зберігається на вашому пристрої. Він застосовується саме для створення документів унікального зразка.

Отже, цифровий підпис може виглядати як звичайний текстовий рядок, однак він є важливим захисним етапом, що забезпечує цілісність та коректність ваших електронних даних. Тепер, коли ви знаєте, як це працює, поговоримо детальніше про його різновиди.

Види електронних підписів

На території України діє Закон про електронний цифровий підпис, що врегульовує усі процеси цього напрямку. Розрізняють два основні види таких підписів, кожен із яких має свої особливості, рівень безпеки та причини для застосування.

Найголовніше — зрозуміти, який саме вам потрібен. Для цього щонайперше слід розібратися з їхніми головними ознаками. Адже, просто поглянувши на цифровий підпис, може бути доволі важко визначити його тип.

Та з’ясуємо спершу, чому ж використовуються різні види підписів? Щоб відповісти на це запитання, розпочнемо з того, що вибір конкретного залежить від ваших потреб.

Кваліфікований (КЕП)

Це різновид електронного підпису, який має високий рівень захисту та визнаний правовими органами. Застосовується для офіційних документів з великою юридичною значущістю: різноманітних угод, договорів, звітів перед державними органами тощо. КЕП визнається дійсним у багатьох країнах та відповідає вимогам законодавства.

Кваліфікований електронний підпис — це надзвичайно потужний інструмент у світі цифрової безпеки. Його створення передбачає перевірку особи, видавання спеціального ключа та використання криптографічних методів, щоб сприяти збереженню інформації. КЕП можна порівняти з фізичним підписом на паперовому документі, але він значно складніший і надійніший, тож потребує дотримання певних стандартів та процедур.

Кваліфікований електронний підпис — це надзвичайно потужний інструмент у світі цифрової безпеки. Його створення передбачає перевірку особи, видавання спеціального ключа та використання криптографічних методів, щоб сприяти збереженню інформації. КЕП можна порівняти з фізичним підписом на паперовому документі, але він значно складніший і надійніший, тож потребує дотримання певних стандартів та процедур.

Зазвичай КЕП зберігається на спеціальному пристрої, як-от USB-ключ або смарткарта. Це убезпечує його та робить важкодоступним для сторонніх осіб. Надсилати чи копіювати цей підпис неможливо. І саме це є однією з ключових переваг, оскільки гарантує, що зразок був створений саме власником ключа. Термін дії може різнитися, але здебільшого він доволі тривалий — від року й довше. Це дозволяє використовувати КЕП без постійного переоформлення.

Удосконалений (УЕП)

Менш складний, аніж КЕП. Призначений для високого рівня автентифікації та безпеки в електронному середовищі. Він застосовується для всіх різновидів документів, включно з юридичними, фінансовими угодами, медичними записами тощо. Головною метою використання УЕП є надійність цифрової інформації та підписів, а також запобігання будь-яким можливим підробкам.

Має високий рівень захисту від будь-яких спроб несанкціонованого доступу до інформації, адже передбачає найсучасніші шифрувальні та криптографічні методи для конфіденційності та цілісності даних. Цим і пояснюється велика довіра до УЕП.

Може зберігатися на різних носіях, зокрема й на USB-ключах, смарткартах, токенах та інших електронних пристроях. Це дозволяє користувачам обирати оптимальний спосіб захисту залежно від їхніх потреб. Окрім того, ще однією перевагою УЕП є здатність надсилати та копіювати документи з підписом. Це робить процес обміну даними зручним та ефективним у різних системах і середовищах.

Удосконалений електронний підпис має певний термін дії, який встановлюється під час його створення. Зазвичай він триває від декількох років до кількох десятиліть залежно від потреб користувача. Після цього УЕП втрачає свою чинність, що також гарантує актуальність і надійність підписаних документів.

Види електронних підписів | OLX.ua

Форми ключів електронного підпису

Розрізняють також і форми зразків для роботи з документами. Їх є декілька, і кожна з них виконує спеціальні функції.

  • Файловий ключ — це, власне, електронний файл, що містить ваш підпис. Він зручний для зберігання на комп’ютері та використання у різних системах.
  • Апаратний ключ — фізичний пристрій (наприклад: USB-токен чи смарткарта), де зберігається ваш підпис. Його перевага — додатковий рівень безпеки, адже ключ надійно захищений.
  • Хмарний ключ підійде тим, хто цінує можливість оперативного доступу до даних. Зберігається у хмарному сховищі, що робить його доступним та безпечним одночасно.
  • Mobile ID — це електронний підпис на мобільному пристрої, що дуже зручно, якщо ви завжди в русі. Він дозволяє підписувати документи будь-де.

Як створити електронний підпис

З різновидами ЕЦП розібралися — тепер постає питання: де взяти електронний підпис? В епоху цифрових технологій зробити це можна на різних сервісах, і порядок дій, до речі, може бути дещо різним. Для цього необхідно вказати особисті дані та надати певні документи.

Як згенерувати електронний підпис? Чи не найпростіше — створити його за допомогою порталу «Дія» або «Приват 24».

Як зробити електронний підпис в «Дії»

Процес доволі простий та зрозумілий. Тож рухайтеся покроково.

  1. Перейдіть на офіційний портал державних послуг «Дія».
  2. Оберіть ключ, який потрібно згенерувати (є змога отримати кваліфікований сертифікат та захищений носій).
  3. Далі слід зазначити категорію користувача, а також термін дії зразка.
  4. Знайдіть зручний пункт обслуговування і вкажіть його.
  5. Додайте власні дані: прізвище, ім’я, по батькові та адресу реєстрації.
  6. Зазначте ваш номер мобільного телефону, статус та електронну адресу у блоці «Додаткова інформація».
  7. Підтвердіть згоду на оброблення і передавання особистих даних.
  8. Уважно перевірте замовлення та оплатіть його.

Зверніть увагу, що з «Дія.Підписом» з’являється можливість підписувати документи миттєво.

Як зробити електронний підпис в «Дії» | OLX.ua

Як зробити цифровий підпис через «Приват24»

Аби створити цей електронний підпис, потрібно виконати такий перелік дій.

  1. Авторизуйтеся у застосунку або на офіційному сайті.
  2. Знайдіть опцію «Сервіси» та оберіть «Бізнес».
  3. Далі натисніть «Електронний цифровий підпис для фізичних осіб» (є можливість отримати підпис SmartID або файловий УЕП).
  4. Перевірте коректність особистих даних.
  5. Придумайте пароль, введіть і підтвердьте його.
  6. Очікуйте на SMS-повідомлення з кодом.
  7. Введіть код та дайте згоду на оброблення інформації.
  8. Після натискання «Далі» електронний підпис автоматично завантажиться на ваш комп’ютер.
Як зробити цифровий підпис через «Приват24» | OLX.ua

Як отримати електронний підпис

Процедура дещо відрізняється відповідно до статусу користувача. Це дуже важливий крок, який визначатиме коректність підписаних документів у майбутньому. Найголовніше — пам’ятати, що електронний ключ має бути захищеним.

Для фізичних осіб та ФОП

Коли ви генерували ваш ЕЦП, то обирали центр обслуговування. Це було необхідно, щоб вам могли його видати у зручному місці. Потрібно надати паспорт та ідентифікаційний код. Далі вам запропонують або фізичний носій, або ж допоможуть створити файловий ключ.

Для юридичних осіб

Юридичні особи також можуть отримати електронний підпис, але для цього знадобляться реєстраційні документи компанії: договір про надання довірчих послуг КЕП, копії паспорта та ідентифікаційного коду, витягу з ЄДР. Підпис має відповідати зразку в паспорті.

Як користуватися електронним підписом

Як накласти електронний підпис на документ? Відкрийте сервіс онлайн-документообігу. Ваша програма застосує закритий ключ для створення унікального коду, що приєднується до даних. Саме він і буде цифровим підписом. Завантажте файл із ключем та введіть пароль. Щойно ви відправите ці дані, інші користувачі можуть використовувати ваш відкритий ключ для перевірки підпису та пересвідчитися у тому, що нічого не змінилося під час передавання та ніхто не втрутився у цей процес.

Висновок

Розуміємо, що розібратися з документами — справжній челендж. На щастя, завжди є люди, які готові допомогти. У категорії «Бізнес та послуги» зібрані актуальні оголошення від бухгалтерів та юристів, які готові проконсультувати вас щодо ЕЦП та допомогти з його створенням. Швидкий і безпечний документообіг — це дуже просто разом із OLX!

    Вашу заявку відправлено
    Помилка