Види податків для бізнесу
Зміст
Сплата податків — серед переліку того, що спершу може навіть лякати молодих підприємців. Однак варто розуміти, що бізнес є одним із вагомих джерел надходження до державного бюджету (22 %). Тому сплата податків необхідна не лише для підтримки функціонування державних інституцій, а й для стабілізації економіки. Особливо за нинішніх умов. Варіантів оподаткування є декілька, тож кожен має змогу обрати найвідповідніший для себе. Як легально розвивати власну справу в Україні — докладно з’ясуємо у цій статті.
Системи оподаткування
Щоб обрати оптимальну для вашого бізнесу систему оподаткування, потрібно провести глибокий аналіз. Уважно ознайомтеся з усіма різновидами податків та їхніми відсотковими ставками. Будь-який підприємець має змогу зупинитися на найвигіднішій відповідно до своїх потреб, у такий спосіб підтримуючи державу та розвиваючи власну справу.
Загальна система
Базується на податку на прибуток і підходить для великих компаній зі значним обігом. Вона передбачає складний бухгалтерський облік і декларування всіх видів доходів і витрат. Однією з важливих переваг є те, що в її основі — принцип оподаткування, які визначають за формулою: дохід – витрати = прибуток.
Однак це є і головним недоліком, адже систему визначають як різницю між загальним надходженням і витратами, які підприємець має підтвердити документально. Подібне ускладнює ситуацію, особливо якщо особисті витрати намагаються додати до бізнес-витрат, що загрожує великими штрафами.
Спрощена система
Спрощена система більше розповсюджена серед малого й середнього бізнесу та передбачає простіші умови оподаткування. Вона дає змогу платити фіксований податок від доходів, знижуючи обсяг бухгалтерських робіт і полегшуючи процес декларування. Саме тому витрати не впливають на суму податку.
Замість традиційного оподаткування доходів, яке охоплює податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), військовий збір і єдиний соціальний внесок (ЄСВ), підприємці платять фіксований єдиний податок, розмір якого варіюється від мінімальної заробітної плати або обсягів грошового обігу. Слід врахувати й обмеження залежно від типу діяльності бізнесу, кількості працівників та інших чинників, що визначають за групою фізичної особи — підприємця (ФОП), до якої входить підприємець.
Які податки платить ФОП на загальній системі
Задля вашої зручності ділимося чітким переліком.
- ПДФО — 18 % авансом щомісяця.
- Військовий збір — 1,5 %.
- ЄСВ — 22 % для пенсійних відрахувань.
- Податок на додану вартість (ПДВ) — 20 % для реалізованих товарів і послуг, якщо річний дохід перевищує 1 млн грн.
Терміни сплати податків регулює законодавство. Вони варіюються залежно від виду податку. Ця система зазвичай підходить великим і середнім компаніям, у яких є чимало офіційно задокументованих витрат, пов’язаних із діяльністю: закупівля сировини, обладнання, транспорт і відрядження. Вона не має обмежень за рівнем доходу, на відміну від спрощеної системи.
Податки для ФОП на спрощеній системі
На спрощеній системі ФОП сплачує єдиний податок, специфіка визначення та розмір якого залежать від обраної групи. ЄСВ також залишається обов’язковим. Терміни сплати єдиного податку визначені законодавством. Тож на спрощеній системі потрібно стежити за вимогами обраної групи, термінами сплати податків та їхніми особливостями.
Принцип простий: обираючи групу, підприємець визначає, який обсяг доходів очікує за календарний рік. Слід, окрім того, ретельно ознайомитися, які саме КВЕД (класифікація видів економічної діяльності) передбачені кожною групою і чи підходять вони для того чи іншого бізнесу. Щойно все зареєстровано, необхідно вчасно й правильно сплачувати всі податки та слідкувати за тим, чи все зараховано за конкретний звітний період. Які саме податки в межах своїх груп сплачують ФОП — OLX розповідає далі.
Які податки сплачує ФОП
Залежно від виду діяльності й обсягу доходів є змога обирати між п’ятьма групами оподаткування, кожна з яких має свої особливості. До процесу вибору групи варто підійти особливо уважно, а ще постійно слідкувати за оновленнями у законодавстві, щоб вчасно й точно сплачувати необхідні податки.
ФОП 1-ї групи
Йдеться про податки для діяльності з низьким доходом без ПДВ. Основний принцип — мінімальний податок ФОП. Ця група дає змогу займатися лише наданням побутових послуг та реалізацією товарів на ринках. Заборонено використовувати найману працю. Першу групу здебільшого вибирають кравці, флористи, кондитери, швачки, косметологи або візажисти.
Слід подбати про сплату таких податків і зборів:
- єдиний податок — 10 % від мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством України (його сплачують до 20-го числа щомісяця);
- ЄСВ — 22 % від мінімальної заробітної плати.
А ще у цій групі діє фінансове обмеження: річний обіг не має перевищувати 1 млн грн. В іншому разі знадобиться перехід на іншу групу з вищими ставками податків.
ФОП 2-ї групи
Тут податки передбачають фіксовану ставку для малих підприємств. Окрім того, без ПДВ. Ця категорія дає змогу займатися наданням послуг населенню, виробництвом та продажем товарів, здійсненням посередницьких послуг у сфері нерухомості, як-от оцінювання, продаж чи оренда. Підприємці можуть мати до 10 працівників. Переважно 2-гу групу обирають агенції нерухомості, приватні рієлтори, юристи, а ще невеликі кафе.
Структура податків і зборів така:
- єдиний податок — 20 % від мінімальної заробітної плати;
- податок ЄСВ / ФОП — 22 % від мінімальної заробітної плати;
- податки на зарплату працівників (якщо є):
- ПДФО — 18 %;
- ЄСВ — 22 %;
- військовий збір — 1,5 %.
Якщо ж ваш річний обіг перевищує 5 587 800 грн, ви автоматично потрапляєте до наступної групи, де оподаткування базується на фінансових обсягах, а не на мінімальній заробітній платі.
ФОП 3-ї групи
Такі податки обирають сплачувати підприємці середнього рівня, які мають понад 10 працівників, адже в системі відсутні ліміти щодо кількості найманого персоналу. У цій групі є змога вести всі види бізнесу, крім тих, що заборонені статтею 291.5 Податкового кодексу: азартні ігри, обмін валют, організація концертів, продаж антикваріату.
Порівнюючи із загальною системою, ставка єдиного податку тут нижча, ніж податок на прибуток, і її обчислюють від обігу, а не власне прибутку. Якщо його немає, то єдиний податок не сплачують, на відміну від перших двох груп. Підприємці також звільнені від сплати земельного податку, а це вигідно для аграрного бізнесу.
Що все ж таки сплачують в межах цієї групи?
- Єдиний податок:
- 5 % від обігу для тих, хто не є платниками ПДВ;
- 3 % від обігу для платників ПДВ.
- ЄСВ — 22 % від мінімальної зарплати.
- ПДВ обчислюють за ставкою 20 %, однак тільки для тих, хто є платниками ПДВ.
- Податки ФОП на найманих працівників залишаються такими самими, як у другій групі. Загалом це 41,5 % від заробітної плати.
Обмеження за розміром виторгу не мають становити понад 7 818 900 грн на рік. В іншому разі необхідно переходити на загальну систему оподаткування.
ФОП 4-ї групи
Це спеціальний режим для аграріїв. Підприємці, які входять до четвертої групи, звільнені від більшості стандартних внесків до державних фондів, обмежуючись сплатою лише єдиного податку. Його розрахунок не базується ні на прибутках підприємця, ані на прожитковому мінімумі, а визначений вартістю землі, яка перебуває у власності або оренді.
Візьміть до уваги, що ставки єдиного податку різняться залежно від типу та призначення земельних ділянок, а саме:
- 0,95 % — для сіножатей, пасовищ, ріллі;
- 0,57 % — для багаторічних насаджень, як-от сади та лісосмуги;
- 2,43 % — для водойм;
- 6,33 % — для земель, що застосовують для вирощування сільгоспкультур у закритому ґрунті;
- 0,57 % — для сіножатей та пасовищ у гірських районах;
- 0,19 % — для гірських багаторічних насаджень.
Слід зазначити, що з 2020 року введено пільговий період для четвертої групи підприємців із метою підтримання й розвитку фермерської діяльності. Це означає звільнення від сплати ЄСВ та інших податків:
- податку на землю;
- податку на прибуток;
- ПДФО;
- ПДВ;
- податку на майно.
Окрім того, підприємці четвертої групи не сплачують ренту за використання водних ресурсів.
Податки для ТОВ
Якщо з ФОП усе зрозуміло, то які податки сплачує ТОВ? Товариство з обмеженою відповідальністю обирає між загальною системою оподаткування, де ставка податку на прибуток — 18 %, та ПДВ, який становить 20 %. Ще є варіант спрощеної системи оподаткування, за якою податок визначений як 5 % від доходу, зокрема й ПДВ, або 3 % від доходу без ПДВ. Проте у разі вибору спрощеної системи необхідно зважати на законодавчі обмеження, які регулюють можливість подібної реєстрації.
Які податки сплачує роботодавець замість працівника
Є чіткі норми, які податки сплачує роботодавець за працівника. Коли ФОП чи підприємство наймає робітника, є зобов’язання сплачувати податки та збори з його зарплати:
- ПДФО — 18 %;
- військовий збір — 1,5 %.
Роботодавець додатково сплачує єдиний соціальний внесок — 22 %, що спрямовується до Пенсійного фонду. Якщо зарплата менша від мінімальної, то ЄСВ розраховують від мінімальної зарплати. Однак ПДФО та військовий збір — від фактичної суми, яку отримує працівник за місяць. У разі, якщо його наймають чи він звільняється не на початку або наприкінці місяця, ЄСВ визначають за фактично відпрацьований час, без доплат до мінімальної суми.
З 1 січня 2024 року мінімальна зарплата становить 7100 грн, а з 1 квітня — 8000 грн.
Податковий розрахунок за працівника необхідно подавати раз на квартал.
Звільнення від податків для ФОП
Які вони — податки для ФОП під час воєнного стану? Тимчасово, з 1 квітня 2022 року й до моменту закінчення або скасування воєнного стану в Україні, ФОП, які є платниками єдиного податку першої та другої груп, мають право залишати його несплаченим, відповідно до пункту 9.1 абзацу 1 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (ПКУ).
За цей період ФОП не має потреби заповнювати декларацію платника єдиного податку, оскільки його не нараховують. Якщо ж з’являється необхідність подання декларації, в ній варто відобразити відсутність авансових внесків за час воєнного стану. ФОП, які скористалися цим правом з 1 квітня 2022 року до завершення воєнного стану, згідно з ПКУ, не матимуть жодних юридичних наслідків за несплату єдиного податку впродовж цього часу.
Часті запитання
Які податки сплачує сімейне фермерське господарство.
Якщо воно зареєстроване як ФОП і працює на загальній системі оподаткування, то зобов’язане сплатити:
- ПДФО — 18 %;
- ЄСВ — 22 % (при цьому мінімальна сума на місяць становить 1 474 грн, а максимальна — 22 110 грн);
- військовий збір — 1,5 %.
Для господарств, що займаються виробництвом сільськогосподарської продукції, як-от живі тварини, продукти тваринного та рослинного походження, жири, олії й готові харчові продукти, у межах 4-ї групи ФОП, податковим обʼєктом є загальна площа власних та орендованих земельних ділянок. Вони отримують пільги, зокрема звільнення від сплати податку на прибуток, земельного податку та рентної плати за користування водними ресурсами.
Які податки сплачує адвокат.
Доходи адвоката підлягають оподаткуванню на рівні ставки 19,5 %. Зокрема, 18 % становить податок на доходи фізичних осіб, 1,5 % — військовий збір.
Висновок
Для ведення успішного бізнесу в Україні необхідно, зокрема, бути добре обізнаними щодо систем оподаткування. Своєчасна сплата податків ФОП і ТОВ — одні з найважливіших пунктів у чеклисті підприємця.
Звісно ж, якщо ви зараз перебуваєте лише на початку підприємницького шляху, це цілком може лякати й навіть дещо стримувати. Однак не варто. Система оподаткування в Україні прозора та демократична, а отже, кожна категорія бізнесу має змогу обрати зручний формат. Вибір відповідної групи відчутно спростить процеси і дозволить попередити ймовірні юридичні проблеми.
Відведіть достатньо часу на початку, щоб як слід проаналізувати всі особливості ведення підприємницької діяльності. Так ви не лише уникнете штрафів надалі, а й зміцните економіку нашої держави. Разом підприємці спроможні підтримати Україну в нелегкі часи та стати ще однією сходинкою до її майбутньої відбудови.