Вирощування квасолі: особливості сільськогосподарського бізнесу

Вирощування квасолі: особливості сільськогосподарського бізнесу | OLX.ua

Квасоля — одна з найпопулярніших та найрозповсюдженіших культур. Вирощування квасолі в Україні є традиційним та широко поширеним. Це зумовлено сприятливим кліматом, родючістю українських ґрунтів та невибагливістю рослини. Тож, тим хто замислюється про відкриття сільськогосподарської справи, варто розглянути варіант вирощування квасолі як бізнес. Ознайомитися з особливостями ведення власної справи можна в розділі «бізнес на OLX», а про специфіку вирощування квасолі розповідаємо в цій статті.

Які сорти є найпопулярнішими для вирощування

Квасоля є беззаперечним лідером серед бобових. Ця рослина цінується насамперед за високу харчову цінність. Це важливе джерело білка, вітамінів і мінеральних солей. Плоди легко засвоюються організмом людини. Овоч придатний як для безпосереднього споживання, так і для перероблення — наприклад, консервування.

Більшість наявних сьогодні сортів є самозапильними, з тривалим цвітінням, тому врожай можна збирати протягом кількох місяців. Овочі можуть сильно відрізнятись один від одного за формою, розміром, забарвленням. Взагалі, усі наявні сорти можна розділити на дві великі групи — стручкові та зернові. Останні вживаються тільки в зрілому сухому стані. Стручкові породи можна вживати на етапі молочної стиглості та в недозрілому вигляді. За особливостями вирощування квасоля ділиться на три види — кучерява, напівкучерява та кущова. Серед високоврожайних та невибагливих рослин варто виділити такі сорти квасолі для бізнесу:

  • Лімська — головною відмінністю цього сорту є те, що його плоди мають дуже приємний присмак натурального вершкового масла. Це досить високоросла рослина, вона досягає 1,6 метра у висоту, тому квасолі обов’язково потрібна опора. Плоди знаходяться у великих стручках вигнутої форми, у довжину вони виростають до 11 см, проте насіння в них зазвичай небагато — близько 5. Вони мають ніжно-зелене або біло-зелене забарвлення. Боби мають круглу, трохи плескату форму. Шкірка досить тонка, а м’якуш м’ясистий.
  • Масляний король — ранньостиглий сорт, на дозрівання йде близько 45–50 днів із моменту сходу культури. Рослина невисока: її максимальна висота складає 40 см. Зате має високий імунітет, стійка до ураження шкідниками, не чутлива до відсутності регулярного поливу. А врожай виходить стабільно високим. Довжина світло-жовтих стручків становить до 25 м, самі стручки позбавлені волокон та пергаментного шару. Смак сорту приємний, плоди можна вживати навіть у сирому вигляді.
  • Лобіо — дуже ранній, невибагливий різновид овочевої квасолі, який відрізняється відмінною врожайністю в будь-якій зоні вирощування. Боби лущильні, з тонким пергаментним шаром. Характеризується високою врожайністю, стійкістю до несприятливих умов, відмінними смаковими якостями, стійкістю до вилягання, осипання, посухи. Рослина виростає до 2 метрів, тому потребує опори.
  • Пінто — цінується за невибагливість у вирощуванні, врожайність та чудовий, ніжний смак. Колір бобів білий із червоними плямами. Кущі рослини виростають до 80 см за 90 днів, урожайність квасолі із сотки близько 200 кг.

Крім зазначених сортів варті уваги також такі насіння квасолі: Ластівка, Шоколадниця, Рубін, Індіана, Фантазія. Вибір надзвичайно великий, проте важливим чинником є погодні умови та клімат, який переважає на території вирощування.

Яку специфіку має вирощування квасолі

Квасоля досить невибаглива рослина. Проте під час її вирощування варто брати до уваги особливості посіву та догляду за рослиною. Технологія вирощування квасолі складається з кількох етапів. Дотримання рекомендацій вплине на те, яка врожайність квасолі з гектара.

Вибір і підготовка земельної ділянки

Рослина віддає перевагу сонячним, захищеним від вітрів місцям. Найкраще квасоля приживається, якщо земельна ділянка розміщена на родючих, багатих гумусом ґрунтах, які швидко прогріваються навесні. Перед закладкою плантації варто регулювати pH в межах 6,5 — 7,5.

Позитивно впливає на урожайність квасолі удобрення поля перегноєм, який вноситься в ґрунт восени. Його кількість має становити близько 20 т/га. Орієнтовні дози мінеральних добрив, які потрібно внести перед посівом квасолі, становлять 80–120 кг/га K2O, 60–80 кг/га P2O5, 15–20 кг/га MgO. До азотних добрив квасоля має низькі вимоги, тож як правило, достатньою є доза приблизно 30 кг/га.

Для вирощування квасолі врожайність можна підвищити, якщо попередніми культурами будуть цибулинні овочі, капуста, ґрунтові посадки огірків і томатів. Через ймовірність появи хвороб і шкідників краще уникати ділянок, де раніше росли бобові та коренеплоди, особливо морква та петрушка.

Посів квасолі

Через високу вимогливість рослини до тепла, посів не варто проводити в період коли ще тримаються заморозки. Вона досить чутлива до різких перепадів температури. Оскільки квасоля теплолюбна, за температури нижче 7–8 °C вона рости не буде, а найкращими тепловими умовами для її швидкого росту є періоди стійкої та теплої погоди з температурою 24–25 °C. Оптимальний час для посіву — друга половина травня та перша половина червня. Насіння висівають рядково-стрічковим методом на глибину 3–5 см із міжряддям 45х50 см, хоча точна густота може залежати від специфіки вирощуваного сорту.

Перед посівом для знезараження насіння квасолі рекомендується замочити в слабкому розчині марганцівки на 15–20 хвилин.

Догляд за посівами

Догляд за квасолею є нескладним та складається з достатнього поливу, захисту від хвороб та шкідників. Найбільша потреба у воді виникає в період проростання бобів. Тоді найкраще зволожувати землю за допомогою крапельних стрічок. Подача води не має бути надмірною, особливо в холодну погоду, тому що інтенсивне зволоження субстрату призведе до його охолодження, що сповільнює розвиток рослин. Також це призводить до утворення кірки на ґрунті. У цьому випадку боби погано розвиваються і ділянку необхідно розпушувати.

Для вирощування квасолі бізнес має обов’язково включати методи захисту рослини від захворювань та шкідників. Серед хвороб найбільш серйозними загрозами є сіра, склеродермічна та кільчаста гниль, а серед шкідників найбільші втрати завдають паросткова та ґрунтова совка, попелиця, строкатий кліщ, павутинний кліщ і бобова совка.

Збір врожаю

Квасоля може давати високу врожайність, яка іноді навіть перевищує 3 т/га. Велика земельна ділянка передбачає використання техніки, наприклад, зернозбирального комбайна. Це відбувається через 2–3 місяці після посіву, залежно від сорту квасолі. Вегетаційний період за умов польового вирощування деяких сортів становить трохи більше ніж 50 днів, але деяким потрібно 70–90 днів, щоби бути готовими до збирання. Є сорти рекомендовані для повторного ручного збору.

Якщо говорити про стручкову квасолю, це не той овоч, який можна довго зберігати. За оптимальних умов, тобто за температури 7–10 °C і відносній вологості понад 80 %, він залишається їстівним приблизно 10–14 днів. Спаржеву квасолю вирощують переважно для свіжого ринку.

У чому полягають переваги та недоліки вирощування квасолі як бізнесу?

Як і в будь-якій іншій підприємницькій діяльності, у бізнесі з вирощування квасолі є свої плюси та мінуси. Серед них виділимо основні переваги та недоліки цього виду бізнесу.

До переваг можна віднести:

  • невеликі трудовитрати протягом 5–6 місяців;
  • простий процес вирощування;
  • швидка окупність;
  • постійний попит на продукцію;
  • можливість порівняно довгого зберігання квасолі — близько 5 років.

Недоліки включають:

  • обов’язкову сівозміну;
  • ризик несприятливих погодних умов;
  • необхідність чіткого дотримання строків сівби насіння та збирання врожаю.

Якщо виконувати всі агрономічні рекомендації з вирощування квасолі, то можна сміливо розраховувати на непоганий урожай і суттєвий прибуток із цього виду бізнесу.

Які витрати на запуск бізнесу з вирощування квасолі

Перед тим як скласти бізнес-план варто визначити рентабельність цієї діяльності. Для цього необхідно розрахувати такі основні витрати:

  • закупівля посадкового матеріалу;
  • підбір та купівля відповідного добрива та засобів для догляду за рослинами;
  • вартість інструментів та техніки для обробки ґрунту;
  • вартість оренди земельної ділянки, якщо є така необхідність;
  • оплата праці найманої робочої сили в разі посадки у великих масштабах;
  • вартість транспортування.

Якщо знань в аграрній сфері недостатньо, то може знадобитися консультація спеціаліста або буде необхідно придбати спеціальну літературу. Розмір витрат залежить від масштабів виробництва. Для започаткування бізнесу можна скористатися програмами з підтримки фермерства в регіоні.

Де шукати ринки збуту

У пошуках ринку збуту городники все частіше використовують можливості, які пропонують інтернет-ресурси. Презентувати свою продукцію можна в Facebook, Instagram. Широкий майданчик для реалізації продукції можна знайти за допомогою рубрики «бізнес на OLX», де представлені різноманітні ініціативи та поради з розвитку або відновлення власної справи.

Як оцінити ​​рентабельність проєкту

Чи вигідно вирощувати квасолю стане зрозуміло, якщо вирахувати коефіцієнт ефективності бізнесу. Зробивши нескладні обчислення витрат та прогнозованого прибутку, можна вивести можливий дохід від цього виду підприємницької діяльності.

За сприятливих погодних умов та дотриманні агротехнічних правил бізнес на квасолі стабільно показує рентабельність у 30–40 %, що є хорошим показником ефективності. Починаючи з невеликих експериментальних об’ємів, розібравшись у всіх тонкощах, можна сміливо розвивати справу та непогано заробляти.

Які є ринки збуту

Оскільки квасоля є дуже популярною сільськогосподарською культурою, то й із реалізацією готової продукції не виникатиме проблем. Серед основних способів збуту можна виділити:

  • Продаж гуртом — гуртова ціна за 1 кілограм складе близько 17 грн.
  • Продаж невеликими партіями — реалізація продукції в продуктові магазини, супермаркети, заклади громадського харчування невеликими партіями. У цьому випадку можна розраховувати на дещо вищу ціну.
  • Особиста реалізація на ринку — роздрібна ціна складає в середньому 40 грн/кг.

Якщо правильно зберігати продукт, то реалізовувати лущильну квасолю можна протягом 5 років.

Підсумки

Після проведення детального аналізу бізнесу з вирощування квасолі, можна прийти до висновку, що квасоля як бізнес не є складним. Продукт має попит на ринку, добре зберігається, а догляд за рослиною не вимагає великої фізичної праці та часу. До того ж квасолю можна поєднати з вирощуванням інших культур, що буде лише в плюс культурі та прибутку фермера.

    Вашу заявку відправлено
    Помилка