Вирощування лохини як бізнес

Вирощування лохини як бізнес | OLX.ua

Вирощування та продаж лохини стають дедалі поширенішими в агробізнесі, приваблюючи підприємців неабиякими перспективами. Основними чинниками, які впливають на його розвиток, є доступність ринку та порівняно невисокий рівень конкуренції. Лохина як сезонна культура потребує особливого підходу до планування бізнес-процесів, але водночас дає й високий прибуток протягом певного періоду року. А вхід на ринок достатньо простий завдяки технологіям і напрацьованим методикам. Однак слід ретельно аналізувати рівень конкуренції. Попит на лохину зростає, тож із кожним роком з’являється більше виробників.

Плюси та мінуси бізнесу на лохині

Вирощування лохини як бізнес має низку значних переваг. По-перше, це висока рентабельність, особливо за відповідного підходу до збуту й маркетингу. По-друге, стрімкий попит на здорову їжу робить лохину щораз затребуваною на ринку. А ще однією перевагою є можливість застосування інноваційних технологій для підвищення врожайності.

Проте, як і будь-який бізнес, вирощування лохини має свої недоліки. Однією з основних проблем є сезонність, яка обмежує період активного збуту продукції. Для створення ефективної інфраструктури та закупівлі якісного посадкового матеріалу необхідні високі початкові інвестиції. Окрім того, така діяльність потребує відповідних знань та навичок, а також регулярного догляду за культурою, що цілком може стати своєрідним викликом для новачків у цій сфері.

Особливості вирощування лохини

Цей процес здається складним, однак тільки на перший погляд: зі знаннями та правильним підходом він стає повністю зрозумілим. Лохина як бізнес не є хворобливою рослиною, але зростає у непростих умовах, зокрема в кислому ґрунті та за достатньої кількості сонячного світла. Можливість вирощування лохини залежить від кліматичних умов та типу землі в різних регіонах. Однак культивувати цю ягоду є змога майже в будь-якій країні — достатньо лише дотримуватися основних вимог.

Особливості вирощування лохини | OLX.ua

Сорти лохини

Цей чинник — основа успіху бізнесу. Сорти відрізняються за часом дозрівання (з червня до серпня), розміром ягід, врожайністю та стійкістю до хвороб. Варто звернути увагу й на зберігання продукції, адже з деякими сортами це простіше. Як їх класифікувати?

  1. Ранні сорти — «Дюк» та «Река».
  2. Середньоранні — «Патріот» і «Спартан».
  3. Середні сорти — «Торо», «Блюджей», «Ерлі Блю», «Блюкроп» та «Берклі».
  4. Пізні — «Легасі», «Блюголд», «Чандлер», «Бонус», «Дарроу», «Нельсон» та найпізніший вересневий «Елліот».

Рекомендують купувати декілька сортів для гарантії стабільного збуту й розподілу ризиків.

Облаштування ділянки

Оберіть місце з відповідними умовами освітлення та кислотністю ґрунту. На початку ведення бізнесу вам не потрібна велика ділянка, але варто подбати про можливість розширення в майбутньому. Дослідіть також умови вирощування лохини в теплиці. Це подовжить сезон та збільшить урожай, адже для великих виробничих потужностей літнього періоду зазвичай недостатньо. Надалі це впливатиме на продаж лохини.

Висаджування

Варто дотримуватися певних правил, як-от враховувати оптимальний час висаджування та глибину посадки. Спершу всі саджанці зростають у горщиках. Кількість рослин, яку варто висадити в землю на початку, залежить від площі ділянки та інвестиційних можливостей. Зверніть увагу, що це  безпосередньо впливатиме на майбутній урожай та доходи, а новачкам радять розпочати із дворічних саджанців. Скажімо, із 1 гектара землі зазвичай збирають приблизно 4–6 тонн ягід за сезон. Такі обсяги дають прибуток орієнтовно $ 10 000–15 000.

Догляд за лохиною

Для росту слід подбати про регулярний полив, мінеральні добрива, обрізання й захист від шкідників і хвороб. На початкових етапах інвестуйте у якісні саджанці (найдоцільніше — трьох або чотирьох років попереднього вирощування) та необхідне обладнання для догляду. У майбутньому поміркуйте про придбання додаткового інвентарю для збільшення ефективності.

Збір і зберігання врожаю

Продаж саджанців лохини — також поширений напрям у цьому бізнесі. Перший врожай зазвичай збирають через 2–3 роки після посадки, однак усе залежить від віку саджанців та сортів ягід. Ранні готові до збору на початку липня. Водночас середньостиглі доведеться чекати до середини або кінця липня. Ягоди пізніх сортів збирають із середини до кінця серпня. 

У зв’язку з тим, що лохина дозріває не одночасно, збір урожаю на кущі триває понад місяць. Коли ви лише розпочинаєте такий бізнес, спробуйте самостійно зібрати ягоду або ж залучіть близьких та друзів. Надалі, якщо обсяги врожаю будуть збільшуватися, задумайтеся про декількох найманих працівників. Простежте, щоб фонд виплат заробітної плати не вдарив по загальному прибутку від лохини.

Збір і зберігання врожаю | OLX.ua

Лохину збирають щотижня. Найоптимальніше робити це вранці, коли роса вже випарувалася. Ягоди мають дозрівати на кущі декілька днів після того, як вони набули правильного кольору, перетворюючись із твердих на м’які. У цей період вага лохини збільшується, зростає її цукристість. Зібрані плоди варто одразу ж охолодити та зберігати за температури від 0 до +2 °С до двох тижнів, ізолюючи від інших продуктів.

Для зберігання на тривалий період промиті та висушені ягоди розкладають одним шаром і заморожують. Після того, як промерзають, їх перекладають у контейнери для зберігання у морозильній камері. Можна також і висушити лохину, аби потім застосовувати її для приготування зимових компотів, цілющих відварів та настоїв.

Додаткова техніка

Процес збору ягоди передбачає ручну делікатну роботу, однак із розвитком бізнесу доцільно інвестувати у спеціалізовану техніку для висадки, догляду та збору врожаю, як-от сербський комбайн. Варто обирати такі інструменти, що відповідають потребам вашого господарства та можуть збільшити ефективність праці, щоби зменшити витрати на працівників. 

Висаджуючи та збираючи врожай, деякі підприємці вдаються до хитрощів і створюють саморобні інструменти для оптимізації роботи. У пригоді стають гребінки для зривання ягід із кущів або невеликий колісний транспорт для приготування ґрунту. Зазначимо, що спеціалізована техніка для цієї підприємницької справи — дороге задоволення, тому невеликим домашнім бізнесам це не по кишені. Саме тому всі процеси відбуваються вручну.

Бізнес-план вирощування лохини

Розроблення бізнес-плану — основа для успішного започаткування та управління цією справою. Тож спочатку слід детально проаналізувати ринок. Вивчіть усе про продаж лохини: поточний попит, основних конкурентів, цінові тенденції та потенційні ринки збуту. Варто звернути увагу й на сезонні коливання попиту та можливості експорту.

Забезпечте оптимальні умови для росту ягоди, як-от кислотність ґрунту та достатня кількість сонячного світла. Планування виробництва — це первинне та вторинне облаштування ділянки, вибір та закупівля саджанців, система зрошування тощо. 

Бізнес-план вирощування лохини | OLX.ua

Фінансова частина бізнес-плану містить детальний розрахунок початкових інвестицій, витрат на облаштування ділянки, придбання саджанців та оплату працівникам. Складіть прогноз доходів, беручи до уваги потенційну врожайність та ціни. Окрім того, визначте цільові сегменти ринку, розробіть стратегії продажу та просування: участь у ярмарках, співпрацю з гуртовими покупцями та рекламу в інтернеті.

Ефективне управління бізнесом потребує й кваліфікованого персоналу, уважного до деталей. Варто визначити кількість працівників, необхідних для догляду за лохиною, збору врожаю та інших операцій. Подбайте про навчання та розвиток для вдосконалення вирощування лохини. Бізнес-план застосовує й оцінку потенційних ризиків, як-от непередбачені зміни погодних умов, шкідники, хвороби рослин та коливання цін. Варто розробити стратегії мінімізації цих ризиків, включно зі страхуванням, диверсифікацією сортів та застосуванням сучасних агротехнологій.

Початкові витрати та інвестиції

Запуск бізнесу з вирощування лохини — це значні інвестиції, особливо у створенні плантацій. Основні витрати покривають купівлю саджанців, підготовку землі та встановлення систем зрошення. Необхідно обрати якісні сорти лохини, що підходять для місцевого клімату. 

Ціна на саджанці варіюється від 45 до 200 гривень за одиницю залежно від віку та сорту. Окрім того, початкові інвестиції охоплюють інфраструктуру, як-от огорожу й теплиці, та обладнання для посадки й догляду. Цей бізнес — «гра в довгу», але він має великий потенціал прибутку завдяки стрімкому попиту та цінам на ринку. Скажімо, 195 000 грн вкладень, залежно від розмірів земельної ділянки, у середньому можуть принести 390 000 грн та окупитися за 4 роки. Проте ці обрахунки є умовними, адже на них впливає низка чинників. 

На OLX зібрані актуальні оголошення про саджанці, тож ви маєте змогу розробити фінансовий план просто зараз. Однак де знайти кошти для початку власної справи в цій сфері? Серед поширених варіантів: 

  • кредит із розрахунком на вчасне його погашення;
  • аграрні розписки, де основна плата — майбутній урожай;
  • грантові програми.

Пропонуємо також застосовувати ефективні стратегії маркетингу, аби збільшити прибуток завдяки мережі постійних клієнтів.

Реєстрація бізнесу

Для започаткування вашої справи в Україні варто її офіційно зареєструвати. Зверніться до податкової служби, щоб отримати необхідні ліцензії. Вони дадуть вам змогу вести власну справу. Зареєструйте назву вашої компанії та подайте заяву для отримання ідентифікаційного податкового номера. Якщо ж ви бажаєте вести діяльність як товариство з обмеженою відповідальністю або корпорація, подайте відповідні документи в податкову інспекцію.

Вам також варто отримати спеціалізовані ліцензії:

  • реєстрацію з питань пожежної, електричної та загальної безпеки;
  • ведення бухгалтерського обліку;
  • отримання дозволу від санітарно-епідеміологічної служби (СЕС);
  • засвідчення копій всіх документів у нотаріуса;
  • надання паспортних даних керівника та головного бухгалтера;
  • свідоцтво, яке підтверджує розмір статутного капіталу;
  • документація, що визначає місцеперебування підприємства.

Ринки збуту

Є декілька каналів для збуту лохини, зокрема прямі продажі, гуртові ринки, роздрібні мережі, а також онлайн-платформи. Варто вивчити кожен із них та обрати той, який  буде максимально вигідним і зробить вашу продукцію впізнаваною. 

Супермаркети, фермерські ринки та плантації — тут збувається лохина. Продаж на місцевих ринках та організація дегустацій доволі ефективно привертають увагу споживачів до продукту. Поширеною є й реалізація через онлайн-платформи, де пропонують свіжу та перероблену ягоду.

Експорт лохини є дієвим каналом збуту, особливо для країн із невеликим внутрішнім попитом. Європейські країни, США та азійські ринки — основні імпортери. Для успішного експорту варто відповідати міжнародним стандартам якості та безпеки продуктів. Укладання прямих договорів із великими ритейлерами та мережами супермаркетів сприятиме стабільному збуту продукції. Це потребує підтримання високих стандартів якості та регулярного постачання й підходить для великого бізнесу.

Ринки збуту | OLX.ua

Онлайн-продажі стають дедалі розповсюдженішими, оскільки дають змогу розширити коло споживачів. Створення власного вебсайту або застосування наявних онлайн-платформ для продажу значно розширюють ринок збуту. Розвиток нішевих ринків, як-от органічні магазини, маркети здорового харчування, а також спеціалізовані кулінарні майстер-класи та кейтеринг, відкривають нові можливості для вашого бізнесу.

Співпраця з підприємствами, які займаються переробленням лохини у джем, заморожену продукцію тощо — ефективний спосіб збуту ягід, що не підходять для свіжого ринку. Також це дає змогу диверсифікувати продуктовий асортимент та стабілізувати прибуток протягом року.

Рентабельність та окупність

Коли бізнес на лохині розпочне окупатися? Для засадження одного гектара землі потрібно приблизно 3000 рослин. Через 5 років можна очікувати на збір до 10 кілограмів ягід із кожного куща, що в сумі — приблизно 5–10 тонн продукції з гектара за сезон.

Для регулярного та стабільного врожаю рекомендують вирощувати декілька сортів лохини, які дозрівають у різний час: ранні, середні та пізні. 2022 року ціни на лохину коливалися, починаючи з 250 гривень за кілограм на старті сезону, знижуючись до середньої вартості: 100 гривень за кілограм під час сезону.

Термін служби лохинної плантації становить від 30 до 45 років, що робить цей бізнес довгостроково вигідним з очікуваною рентабельністю приблизно 20%. У секторі фруктів та ягід — це високий показник успішності.

Висновок

Вирощування лохини як бізнес пропонує чимало можливостей для підприємців, зокрема у сфері здорового харчування та органічного сільського господарства. За відповідного підходу, застосовуючи знання про ринок та ефективне управління, ця справа стане високорентабельним та стабільним бізнесом. Варто взяти до уваги й високі початкові витрати на продаж лохини, потребу в специфічних навичках та вміннях, а також варіабельність ринкових умов. 

Безперечно, розпочинати щось нове — зазвичай страшно. Однак сфера кредитування та грантів вже набула певного розвитку, тож завжди є змога підібрати вдалий варіант і рухатися далі. А дізнаватися про нові бізнес-можливості легко й цікаво з OLX!

    Вашу заявку відправлено
    Помилка