Як відкрити та просувати власний агробізнес

Як відкрити та просувати власний агробізнес | OLX.ua

У сучасному світі агробізнес відіграє помітну роль у глобальній економіці. Зокрема, коли йдеться про продовольчу безпеку. Ця галузь є не лише критично важливою для виробництва їжі, але й могутнім важелем економічного розвитку, інновацій і навіть технологічного прогресу. В умовах постійного збільшення кількості населення планети та зміни клімату значення агробізнесу тільки зростає.

Як розпочати власну справу в цій сфері? У чому особливості й ризики напряму? OLX знає, наскільки часто невідомість породжує страх, тож стаття стане корисним джерелом насамперед для тих, хто прагне відкрити агробізнес. Запрошуємо до прочитання й професіоналів, які бажають розширити свої знання.

Що таке агробізнес

Аграрний бізнес — комплексний сектор, що передбачає широкий спектр діяльності, пов’язаної із сільським господарством. Це і вирощування та перероблення сільськогосподарських культур, і сприяння продуктивному функціонуванню виробництва. Розповідаємо детальніше.

  • Управління земельними ресурсами. Оптимізація їх використання, планування врожаю та впровадження сталого землеробства. 
  • Розведення тварин. Не тільки вирощування, але й забезпечення тварин кормом і догляд за здоров’ям.
  • Аграрні послуги. Консультації, фінансування, страхування та логістика.
  • Розроблення й застосування сільськогосподарських технологій. Передбачає інновації у сфері автоматизації, біотехнологій та екологічного землеробства. 

Учасники цього процесу — від малих фермерських господарств до великих агропромислових компаній. Це, погодьтеся, чимало можливостей та викликів. Окрім усього іншого, аграрне виробництво, підтримує стале використання природних ресурсів.

Що таке агробізнес | OLX.ua

Особливості аграрного бізнесу

Розпочати власну справу в цій сфері може бути доволі складно й через потребу в значних початкових інвестиціях. Йдеться про придбання землі, обладнання, насіння або розсади, а також витрати на інфраструктуру, як-от системи зрошення, зберігання врожаю або обладнання для обробки. Однак є й варіанти, як розпочати агробізнес з нуля з меншими вкладеннями. Скажімо, невеликий органічний город може бути стартовою точкою з простішими вимогами щодо землі та капіталу. 

Економіка агробізнесу передбачає і розуміння місцевого ринку та потреб споживачів. Наприклад, можна вирощувати культури або розводити тварин, що мають попит у локальному регіоні. Розуміння ринкових тенденцій допомагає визначити, які продукти будуть найбільш прибутковими.

Сільськогосподарський бізнес — суміш агротехнічних процесів і технологій, а також вміння адаптуватися до змін кліматичних умов та ринкових вимог. Крім того, важливим є доступ до водних ресурсів, оскільки водопостачання є критичним для більшості різновидів аграрної діяльності.

Напрямки аграрного бізнесу

У чому суть агробізнесу? У сучасному світі це чимало можливостей та викликів. Розрізняють 3 основні напрями розвитку підприємств цього сектора.

  • Сільськогосподарські культури: вирощування та/чи переробка зернових, овочів, фруктів, ягід і зелені. Розпочати такий аграрний бізнес з нуля потребує знань, доступу до землі та, ймовірно, інвестицій в обладнання.
  • Тваринництво: від розведення худоби до виробництва молочних продуктів. Аграрний бізнес в Україні такого типу передбачає утримання тварин, ветеринарну медицину і нерідко значні інвестиції. Зауважте, що для цієї діяльності необхідні й габаритна техніка (врахуйте і догляд, ремонт) та приміщення. Щобільше, готову продукцію слід зберігати у належних умовах та вчасно реалізовувати. Усе це додаткові витрати. 
Напрямки аграрного бізнесу | OLX.ua
  • Тепличний бізнес: з чого почати?Тут йдеться про вирощування овочів, квітів та інших рослин. Цей напрямок буває менш затратним від інших, але потребує спеціальних знань та відповідного обладнання.

Попри всі виклики на кшталт необхідності значних інвестицій чи спеціалізованого обладнання, агробізнес може принести справжній успіх тим, хто готовий присвятити достатньо часу й ресурсів задля його розвитку.

Як відкрити свій агробізнес

На початку шляху — запитань чимало. Наприклад, як оформити фермерське господарство? Безперечно, це потребує розуміння, як працює аграрний сектор, а ще чіткого планування та стратегічного підходу.

  • Вибір ніші. Аналіз ринку, аграрні бізнес-ідеї, визначення потреб споживачів та оцінка ваших ресурсів.
  • Підготовка бізнес-плану. Як стати фермером? Важливо врахувати специфіку агробізнесу, як-от сезонність, ризики та потребу у великих вкладеннях.
  • Інвестиції. Слід одразу визначити, скільки ресурсів знадобиться для запуску та розширення бізнесу.
  • Пошук земельної ділянки. Локація, родючість ґрунтів, доступ до води тощо. Вибір між купівлею й орендою залежить від декількох факторів: ваших бізнес-цілей, фінансової спроможності та особливостей діяльності. Якщо ви розумієте, що це — надовго, тоді купівля ділянки — найкраще рішення, адже не потрібно буде щомісяця витрачати зайві кошти. Однак, якщо поки що немає впевненості, що саме це місце служитиме вам роками, поміркуйте над орендою.
  • Оформлення фермерського господарства. Необхідно з’ясувати законодавчі вимоги для реєстрації бізнесу. 
  • Системи оподаткування. Дослідіть чинне аграрне законодавство та оберіть оптимальну систему оподаткування.
Як відкрити свій агробізнес | OLX.ua

Варто зазначити, що на шляху до створення успішного агробізнесу важливою є не тільки первинна підготовка, але й постійна готовність адаптуватися до змін на ринку та викликів галузі. Зрештою, успіх і полягає у здатності балансувати між бізнес-стратегією, ринковими умовами та ресурсами.

Ризики сільськогосподарського бізнесу

Як і в будь-якій ніші, розвиток фермерських господарств в Україні передбачає низку ризиків. До них слід готуватися, ба більше — передбачати, щоб якомога краще подолати. Про які ризики йдеться?

  • Кліматичні ризики. Непередбачувані погодні умови: посухи, затоплення, морози, що негативно впливають на врожайність.
  • Ринкові ризики. Зміни цін конкурентів, попиту та пропозиції.
  • Технологічні ризики. Застаріле обладнання або невикористання сучасних технологій можуть зменшувати ефективність та продуктивність.
  • Фінансові ризики. Проблеми з ліквідністю, доступом до кредитів і збереженням капіталу.
  • Законодавчі ризики. Зміни у податковій політиці та стандартах безпеки продуктів.
  • Ризики, пов’язані зі здоров’ям та безпекою. Захворювання рослин і тварин, а також питання безпеки на робочому місці.

У разі кризи слід мати план управління ризиками. Складаємо його крок за кроком, взявши до уваги такі компоненти.

1. Ідентифікуйте ризики. Розпізнайте потенційні загрози для вашого бізнесу.

2. Проаналізуйте загрози. Оцінка ймовірності виникнення ризиків та їхніх наслідків — запорука успіху.

3. Плануйте, як реагуватимете на ризики. Не варто сподіватися на те, що криза вас омине. Навпаки, розробка стратегії для мінімізації впливу ризиків дозволить залишатися в тонусі на ринку серед конкурентів. Це передбачає страхування, диверсифікацію культур, використання нових технологій.

Ризики сільськогосподарського бізнесу | OLX.ua

4. Розподіліть навантаження. Виділіть необхідні ресурси для управління ризиками: фінанси, час та працівників. У разі кризи всі знатимуть, як діяти.

5. Моніторте й переглядайте ризики. Регулярний перегляд і оцінка ризиків, а також своєчасна адаптація стратегії управління ризиками відповідно до зміни умов допоможуть тримати фокус на найбільших проблемах ніші.

6. Комунікуйте щодо плану ризиків. Поінформуйте всі зацікавлені сторони, включно зі співробітниками, інвесторами та партнерами, про план управління ризиками та їхню роль у цьому процесі.

Управління ризиками є невіддільною частиною ведення агробізнесу, що забезпечує його стійкість та успішність у довготривалій перспективі.

Висновок

Агробізнес — галузь, у яку, безсумнівно, непросто увійти без належної попередньої підготовки. Слід ретельно дослідити особливості, сегментацію ринку, напрямки, які будуть вигідними та прибутковими саме для вас. Як і в будь-якій іншій ніші, потрібно буде зробити все відповідно до чинного законодавства та, звісно ж, прийняти рішення щодо земельної ділянки, купівлі техніки й реалізації продукції. 

Однак, розпочинаючи справу в цьому секторі, ви стаєте частиною економічного процесу, що є надзвичайно важливим для людства. Так, агробізнес потребує чимало часу та інвестицій, але приносить значно більше не лише з точки зору прибутку, але й результатів підприємництва загалом.

    Вашу заявку відправлено
    Помилка