Навіщо підприємцю стежити за обліковою ставкою та що робити в разі змін

Навіщо підприємцю стежити за обліковою ставкою та що робити в разі змін | OLX.ua

Облікова ставка визначає вартість грошей в економіці. Ставку збільшують – гроші дорожчають, ставку зменшують – гроші дешевшають. Так стримують інфляцію. Ми не будемо занурюватися в економічний колодязь монетарної політики, а поговоримо практично: як діяти бізнесу та навіщо, наприклад, підприємцю малого бізнесу стежити за змінами облікової ставки.

Спойлер: досліджувати прогнози від Національного банку України (НБУ) особливо корисно підприємцям малого та середнього бізнесу.

Стаття написана експертами ПриватБанку в рамках освітньої платформи для підприємців PrivatBank Business Platform

Що таке облікова ставка без складнощів

Що таке облікова ставка без складнощів | OLX.ua

Облікова ставка – процент, під який Нацбанк працює з банками. НБУ дає кредити не нижчі за облікову ставку та приймає депозити не вищі за неї.

Щоб заробляти, комерційні банки дають кредити за ставками вищими за облікову. Депозити, навпаки, приймають за нижчою ставкою, оскільки намагаються отримати гроші в клієнтів вигідніше, ніж у Нацбанку.

На квітень 2025 року облікова ставка становить 15,5%. Отже, кредити банку для бізнесу будуть, наприклад, 18%, а депозити – 13%. Якщо НБУ підвищить облікову ставку до 17%, то банки також підвищать ставки за кредитами, інакше вони стануть неприбутковими.

База про облікову ставку

Чим вища облікова ставка, тим більша вартість грошей в економіці. Люди витрачають менше, бізнес менше заробляє. І люди, і бізнес намагаються зберігати гроші, чому сприяє зростання ставок за депозитами та державними облігаціями.

У разі зниження ставки все навпаки: гроші дешевшають, швидкість обігу зростає. Кредити стають вигіднішими, гроші витрачаються, товари купуються, бізнес прагне зростати.

Аналогія: знижуючи облікову ставку, НБУ тисне на педаль газу, розганяючи економіку, як автомобіль. Але довго так не може продовжуватися. Клієнти та бізнес витрачають гроші, попит зростає, без варіантів зростають ціни. Отримуємо зростання інфляції. І пішли заново: щоб пригальмувати інфляцію, НБУ підвищує ставку. Люди витрачають менше грошей, ціни не ростуть, національна валюта укріплюється.

Баланс Нацбанку | OLX.ua
Нацбанк балансує: збільшити ставку й пригальмувати інфляцію або зменшити та підтримати економіку держави.

Щоб процес не був хаотичним, держава встановлює бажаний рівень інфляції, навколо якого й відбуваються танці з обліковою ставкою.

Середньострокова ціль з інфляції в Україні встановлена на рівні 5%

До речі, занадто низька інфляція – також нічого хорошого: економіка зупиняється, бо люди та бізнес не витрачають гроші. А навіщо витрачати, якщо ціни падають і з великою ймовірністю падатимуть далі?

Облікова ставка в Японії | OLX.ua
Найяскравіший приклад – Японія, де облікова ставка багато років була від’ємною. Наразі експерти очікують, що Банк Японії буде змушений відійти від багаторічної політики й почне підвищувати ставку, адже інфляція в грудні 2024 року сягнула 3,6%.

Облікову ставку змінили: як діяти бізнесу

На підприємців впливає будь-яке коливання ставки. У разі збільшення компанії беруть менше кредитів та знижують активність. У разі зниження – навпаки.

Стежити за ставкою

Відповідно, перший пункт плану дій – стежити за прогнозами щодо облікової ставки. Так можна заздалегідь переглянути бюджетування, змінити систему продажів, оптимізувати структуру витрат тощо.

Прогноз облікової ставки НБУ | OLX.ua
Стежити за зміною ставки можна на сайті НБУ. Пунктирна лінія – прогноз. Різка зміна ставки відбувається нечасто – в екстрених випадках. Наприклад, у лютому 2022 року бачимо стрімке підвищення, оскільки потрібно було зміцнити гривню. У нормальній ситуації сигнали та розмови щодо зміни ставки починаються заздалегідь.

Ухвалити рішення щодо кредитів

Зниження ставки: сигнал для бізнесу, що ставки за кредитами також підуть вниз, тому можна притримати рішення щодо взяття нового кредиту або рефінансування наявного. Після зниження ставки це буде більш вигідно.

Підвищення ставки: краще зараз погодитися на пропозицію рефінансування від банку, бо після підвищення послуга коштуватиме дорожче.

Усе вище більше стосується кредитів із плаваючою ставкою. Якщо ви користуєтеся кредитами з фіксованою ставкою, то прогноз від НБУ допоможе визначитися зі строком. Якщо в майбутньому очікується зниження облікової ставки, то краще взяти кредит на менший строк, щоб переоформити вже після зниження ставки на більш вигідних умовах.

Кредитні програми ПриватБанку

Ухвалити рішення щодо інвестицій

Зниження ставки: якщо бізнес планував купувати ОВДП (облігації внутрішньої державної позики), можливо, краще скасувати рішення та подумати над вкладенням грошей у бізнес. Підготувати рекламні кампанії, зробити аудит системи продажів тощо. Зі зменшенням ставки ми очікуємо підвищення ділової активності.

Підвищення ставки: можливо, покласти гроші на депозит чи придбати ОВДП буде більш вигідним рішенням, ніж вкластися в бізнес.

Винятки можуть бути для бізнесу з товарами або послугами першої потреби та підвищеного попиту.

Ухвалити рішення щодо продуктів та напрямів

Підвищення ставки: може бути вигідно заздалегідь закупитися матеріалами та обладнанням, а також зосередитися на найбільш прибуткових напрямах, а інші призупинити.

Звісно, доцільність рішень потрібно рахувати. Усе залежить від того, наскільки змінюється ставка. Є велика різниця між змінами на 0,5% та на 4%.

Переглянути договори

Пеня держорганів та банків може спиратися на облікову ставку. Цитата з кредитного договору одного з банків: «Пеня нараховується в розмірі подвійної облікової ставки НБУ». Взагалі напередодні підвищення ставки досвідчені підприємці намагаються максимально зменшити кредиторську заборгованість.

Також врахуйте, що з підвищенням ставки бізнес починає активніше продавати валюту, внаслідок чого вона дешевшає.

Облікова ставка НБУ: головне

Облікова ставка – інструмент із керування інфляцією. Показує вартість грошей в економіці.

Ставку підвищують: вартість грошей зростає, кредити дорожчають, бізнес та люди стають менш активними, ціни припиняють зростати.

Ставку знижують: економіка починає рухатися, люди купують більше, попит зростає, а за ним – і ціни.

НБУ проводить засідання щодо облікової ставки 8 разів на рік.

Стежити за розкладом можна на сайті НБУ: https://bank.gov.ua/ua/monetary/schedule

Бізнес стежить за прогнозами щодо облікової ставки, щоб вчасно ухвалювати управлінські рішення.

З підвищенням ставки є сенс притримати розвиток, залишити тільки найприбутковіші напрямки, оптимізувати витрати, заздалегідь рефінансувати кредити.

До зниження ставки можна підготувати підвищену ділову активність: нові продукти, рекламні кампанії тощо.

PrivatBank Business Platform

Читайте інші статті на освітній платформі для підприємців та реєструйтесь на курс Школа Стартапів, щоб дізнатись про ключові аспекти підприємницької діяльності: від розробки ідеї та бізнес-моделі до управління фінансами, маркетингу і юридичних питань.

    Вашу заявку відправлено
    Помилка